Prima pagină » Actualitate » Ștefania a murit după ce mașina în care era s-a răsturnat pe câmp. Fata a fost resuscitată chiar de tatăl ei, pompier supraviețuitor al exploziei de la Mihăilești

Ștefania a murit după ce mașina în care era s-a răsturnat pe câmp. Fata a fost resuscitată chiar de tatăl ei, pompier supraviețuitor al exploziei de la Mihăilești

Ștefania, o adolescentă de 15 ani din Buzău, a murit, duminică, după ce mașina în care se afla s-a răsturnat pe câmp. La volanul autoturismului era un tânăr de 18 ani care își luase recent permisul.

Într-o clipă de neatenție, tânărul a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat pe câmpul din localitatea Pogoanele. Băiatul a scăpat cu răni minore, însă Ștefania nu a mai supraviețuit.

Romeo Baciu, unul  dintre pompierii echipajului de descarcerare, este chiar tatăl Ștefaniei. Acesta a fost nevoit să își resusciteze fiica cu propriile mâini.

Din primele date de la faţa locului a reieşit că autoturismul condus pe direcţia Pogoanele către Slobozia, de către un şofer de 18 ani, din Pogoanele, a pierdut controlul asupra direcţiei, răsturnându-se în afara părţii carosabile”, potrivit IPJ Buzău.

Tatăl ei este unul dintre puţinii supravieţuitori ai exploziei de la Mihăileşti. „Este fata mea!”, au fost cuvintele lui Romeo, potrivit Adevărul Buzău.

Ștefania a murit la spital

Pentru că adolescenta era în stare critică, a fost preluată rapid de echipajul SMURD care a plecat cu ea spre spital, însă în autospecială fata de doar 16 ani a intrat în stop cardio-respirator şi s-a început resuscitarea.

În urma exploziei de la Mihăileşti, lui Romeo Baciu ambele timpane i-au fost perforate. Ștefania era elevă la şcoala din Padina, iar toţi cei care au cunoscut-o o descriu ca fiind un copil educat și bun.

„O fată optimistă, vorbăreață, de treabă. Era clasa a opta, din Satul Nou, Padina. Nu învăța nici foarte bine, dar nici rău, era așa cam de opt. Nu-mi vine să cred ce s-a întâmplat, mâine am oră la clasa ei”, a spus un profesor pentru Buzoienii.ro.

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 30 decembrie 2025: Echilibru și introspecție la final de an pentru două zodii
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Imaginile apărute după moartea contabilei din Sibiu dau peste cap ancheta. Femeia suspectată că și-a ucis mama pentru avere ochise deja o altă moștenire
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Cine va plăti noua taxă de 25 lei pentru coletele extracomunitare în România
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
De ce fiica regretatei Codruța Notar din Sibiu a fost reținută abia la 1 an și 6 luni de când și-a ucis mama. Cine a alertat polițiștii
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Pentru prima dată în istorie, astronomii ar fi descoperit o „superkilonovă”