Prima pagină » Actualitate » Strugurii de seră din Buzău au ajuns pe piață. Singura concurență, Ecuador

Strugurii de seră din Buzău au ajuns pe piață. Singura concurență, Ecuador

Strugurii de seră din Buzău au ajuns pe piață. Singura concurență, Ecuador

Strugurii de seră din Buzău au ajuns pe piață. Nu este vorba despre o cultură clasică de viță de vie, ci de struguri crescuți în sere. Un kilogram direct de la producători se vinde cu 24 de lei. Singura concurență pentru strugurii de Buzău în acest moment este Ecuadorul.

În localitatea Glodeanu Sărat din județul Buzău, câțiva legumicultori au crescut struguri în sere, printre roșii și castraveți. Astfel au reuști să culeagă primele roade ale sezonului încă din luna iulie, publică Romania TV.

„Cam 2 kilograme și ceva, 3 kilograme aici. Este pus în 2023. În 2024 am recoltat prima dată, în 2025 recoltez deja a doua oară”, spune Claudiu Breazu, producător local.

Recolta, o sută de tone la hectar

Producția a crescut semnificativ de la un an la altul: „În alb, anul trecut am recoltat foarte, foarte puțin. Anul ăsta, cred că e de vreo 4-5 ori mai mult decât anul trecut. În negru este doar încă o dată, adică producția s-a triplat. O să depășească o sută de tone la hectar, când va fi la maturitate”.

De la producători, strugurii sunt ambalați în caserole de 500 de grame și livrați către supermarketurile din țară.

„Acestea sunt caserolele care vin, pe ea o să mai vină trei etichete – una cod de bare, una furnizorul și una sigla hipermarketului. La momentul acesta, eu nu am concurență decât cu Ecuadorul, care știm că nu sunt ieftini”, mai spune Claudiu Breazu, potrivit digi24.ro.

Fermierii cer ajutor de la Stat

Acum, reprezentanții Direcției Agricole Buzău caută sprijin la Ministerul Agriculturii.

„Noi am trimis deja câteva materiale către Minister și compartimentul de politici agricole. Dânșii vor face o vizită pe teren, la noi în Buzău, pentru a vedea acest sistem”, spune Cosmin Florea, directorul Direcșiei Agricole Buzău.

Un kilogram de struguri de seră se vinde la producători cu 24 de lei.

Citiți și: STUDIU: Strugurii există mulțumită dinozaurilor. Cum s-a răspândit vița de vie

Recomandarea video

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un ritual funerar necunoscut, dezvăluit de o movilă veche de 4.000 de ani, i-a uimit pe arheologi