Prima pagină » Actualitate » SUA aprobă vânzarea de tancuri Abrams către România pentru 2,53 miliarde de dolari

SUA aprobă vânzarea de tancuri Abrams către România pentru 2,53 miliarde de dolari

SUA aprobă vânzarea de tancuri Abrams către România pentru 2,53 miliarde de dolari
Tancul american M1 Abrams - Foto: Profimedia Images

Departamentul de Stat al SUA a aprobat o potențială vânzare de tancuri de luptă principale Abrams către România pentru o sumă estimată la 2,53 miliarde de dolari, a anunțat joi Ministerul Apărării din SUA (Pentagon), citat de Reuters.

În aprilie 2023, Ministerul Apărării Naționale a trimis Parlamentului pentru aprobare cererea oficială pentru cumpărarea a 54 de tancuri Abrams din SUA. La acel moment, Ministerul Apărării nu a menționat suma aproximativă a tranzacției.

Dat fiind că e vorba despre o achiziție de peste 100 milioane euro, ea trebuie aprobată de Parlament. Legislativul a aprobat tranzacția în luna mai.

Cele 54 de tancuri Abrams modernizate în varianta M1A2, plus 12 derivate, sunt aflate în uzul armatei SUA, potrivit documentului.

Tranzacția va include muniția și simulatoarele de instruire. Programul de achiziție ar urma să înceapă în acest an.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
Pace cu orice preț? Ce spun experții despre dorința românilor de a avea relații mai bune cu Rusia
Mediafax
Ce a primit președintele Nicușor Dan de la Moș Crăciun și cum a petrecut de Revelion
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Risc de contaminare cu lapte praf. Nestlé anunță o retragere globală!