Prima pagină » Actualitate » Supraviețuirea MIRACULOASĂ a unui băiețel de 3 ani după o cădere de la 20 de metri

Supraviețuirea MIRACULOASĂ a unui băiețel de 3 ani după o cădere de la 20 de metri

Un băiețel de 3 ani din Vaslui a supraviețuit în mod miraculos după ce a căzut de la 20 de metri înalțime. Incidentul a avut loc în centrul municipiului, iar copilul a fost transportat de urgență a spital cu multiple fracturi. A fost operat azinoapte, iar în prezent, starea lui este stabilă.

Cum s-a produs incidentul

Incidentul s-a petrecut în jurul orei 16:00 când băiețelul rămăsese nesupravegheat pentru scurt timp. Copilul a deschis fereastra apartamentului aflat la etajul al patrulea și a căzut pe trotuar. Martorii care treceau prin zonă au sunat imediat la 112.

„Copilul a căzut chiar în mijlocul trotuarului, printre trecători. A fost un moment de panică. Toți cei care au asistat la scenă au fost șocați și au alertat autoritățile”, a declarat un martor ocular.

Intervenția echipajului medical

La fața locului a ajuns rapid o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Vaslui, cu doi asistenți medicali. Aceștia au constatat că băiețelul era conștient, dar prezenta mai multe leziuni grave.

„Copilul prezenta o contuzie la nivelul feței, o contuzie la nivelul brațului stâng și o fractură închisă de femur drept. I s-a acordat primul ajutor și a fost transportat de urgență la Spitalul Județean Vaslui”, a transmis dr. Dan Ungureanu, medic de pe ambulanță din Vaslui.

Leziunile suferite și intervenția medicală

Medicii de la spital au diagnosticat copilul cu multiple fracturi: mandibulă, femur, humerus și claviculă. Deși starea în care a ajuns copilul era gravă, medicii spun că a avut noroc. Organismul copiilor este mai flexibil decât al adulților, ceea ce i-a crescut șansele de supraviețuire. Băiețelul a fost operat în cursul nopții, iar medicii sunt optimiști cu privire la recuperarea sa.

„În aceste condiții se poate spune că a avut noroc. Chirurgii spun că ei, copiii, sunt mai flexibili și mai rezistenți decât adulții la traumatisme.”, a explicat dr. Carmena Piseru, șefă UPU Vaslui

Mama era ocupată cu fratele geamăn

Băiețelul are un frate geamăn, iar în momentul incidentului, mama acestuia se afla ocupată cu celălalt copil. Este posibil ca, în câteva momente de neatenție, micuțul să fi reușit să deschidă fereastra și să se prăbușească în gol.

Ancheta autorităților

Autoritățile au deschis o anchetă pentru a stabili exact împrejurările în care s-a produs acest incident și dacă părinții copilului ar putea fi trași la răspundere pentru neglijență. Băiețelul are un frate geamăn. În momentul incidentului, mama acestuia se afla ocupată cu celălalt copil. Celălalt frate a deschis geamul în cele câteva momente în care rămăsese nesupravegheat.

„În cauză sunt efectuate cercetări pentru stabilirea circumstanțelor și dispunerea măsurilor legale necesare”, a precizat un purtător de cuvânt al IPJ Vaslui.

Transferul la un spital din Iași

Din cauza gravității leziunilor, copilul a fost transferat la Spitalul „Sfânta Maria” din Iași, unde va rămâne internat pentru monitorizare și tratament. Medicii sunt optimiști și cred că băiețelul va avea o recuperare bună. Totuși, acesta va avea nevoie de o perioadă lungă de tratament și supraveghere medicală.

Sursa video: PROTV

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman