Un bărbat în vârstă de 51 de ani, din orășelul Preganziol, provincia Treviso, Italia, a pus pe jar autoritățile locale atunci când a raportat la Poliție dispariția soției sale. Nu mică le-a fost mirarea carabinierilor când au spart ușa locuinței și au descoperit despre ce este vorba, de fapt.
Consoarta bărbatului este o româncă, de 52 de ani, scrie Il Gazzettino.
Incidentul cu pricina s-a petrecut în după-amiaza zilei de duminică, 26 ianuarie 2025, pe strada Gramsci.
După ce a sunat la Poliție și a dat alarma, italianul nu a mai răspuns la telefon, cu toate că operatorii au încercăt în dese rânduri să-l apeleze înapoi pentru a obține mai multe informații.
Tocmai faptul că nu a răspuns la telefon i-a îngrijorat pe polițiști, care s-au temut că o tragedie ar fi putut avea loc. În același timp, oamenii legii au descoperit că telefonul soției declarate dispărută era conectat la antena de pe strada Gramsci.
Forțele de ordine, sprijinite de pompieri și echipajele Suem, au evaluat rapid situația și, în coordonare cu procurorul de serviciu, au decis să apeleze la echipele operative de suport ale Batalionului 4 din Mestre, scrie rotalianul.com.
Astfel, teama că românca este sechestrată sau chiar ar fi fost omorâtă a determinat forțele polițienești să spargă ușa locuinței pentru a intra în casă. Acolo l-au găsit pe bărbat baricadat în dormitor, el fiind reținut de carabinieri. A fost transportat la spitalul Ca’ Foncello pentru o evaluare psihiatrică, fiind vizibil afectat psihic.
Într-un final, s-a aflat că soția sa, o femeie de 52 de ani, este în România. Ea a părăsit Italia dorind să se distanțeze de soțul ei, cu care avusese numeroase certuri violente.
Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele acestui caz, care a adus în atenție tensiunile domestice și nevoia de intervenție rapidă în situații critice, arată sursa citată.
CITEȘTE ȘI: