Prima pagină » Actualitate » Un militar român în vârstă de 35 de ani a murit călcat de un tanc, în timpul unui exercițiu de instruire. Parchetul Militar Iași a deschis o anchetă

Un militar român în vârstă de 35 de ani a murit călcat de un tanc, în timpul unui exercițiu de instruire. Parchetul Militar Iași a deschis o anchetă

​​Un militar de 35 de ani a murit, vineri, după ce a fost călcat de un tanc, în timpul unui exercițiu în Poligonul Smârdan.

UPDATE 13:00 – MApN: „Militarul coordona manevrele în vederea începerii deplasării unui tanc, moment în care a fost prins între tancul aflat în mișcare și una dintre laturile amplasamentului în care se găsea mașina de luptă”

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a transmis că plutonierul Sebastian Șerban din Batalionul 284 Tancuri „Cuza Vodă” din Galați a murit în timpul activităților de instruire în cadrul unui exercițiu de conducere a tancului, fără trageri de luptă, în Poligonul Smârdan din județul Galați.

„Militarul coordona manevrele în vederea începerii deplasării unui tanc, moment în care a fost prins între tancul aflat în mișcare și una dintre laturile amplasamentului în care se găsea mașina de luptă. Conform procedurilor, a fost apelat Serviciul Unic de Urgență 112, iar un echipaj medical al SMURD s-a deplasat la fața locului. Din păcate, leziunile militarului au fost incompatibile cu viața”, a transmis MApN.

În acest moment, Poliția Judiciară Galați face verificări cercetări la fața locului.

De asemenea, a fost înștiințat Parchetul Militar Iași, iar la nivelul unității a fost numită o comisie condusă de șeful de stat major pentru cercetarea administrativă a împrejurărilor producerii evenimentului.

Militarul avea 35 ani, era angajat al MApN din anul 2008 și era căsătorit.

„Conducerea MApN își exprimă profundul regret pentru tragicul eveniment și este alături de familia îndoliată”, conchide sursa citată.

ȘTIRE INIȚIALĂ

„Din păcate, o activitate de instruire de rutină s-a transformat într-o tragedie. Un om tânăr, de 36 de ani, și-a pierdut viața la datorie”, a transmis premierul Nicolae Ciucă, într-un mesaj postat de Guvernul României, pe Facebook.

Accidentul a avut, vineri în Poligonul Smârdan, din județul Galați, în timpul unui exercițiu de instruire.

În urmă cu aproximativ un an, președintele României, Klaus Iohannis, a fost prezent la Poligunul Smârdan, din județul Galați, alături de președintele Poloniei, Andrzej Duda, pentru a participa la exercițiul militar multinațional „Justice Sword 21”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Obiceiuri și tradiții de Anul Nou din lume: Cine lovește pereții casei și ușile cu păine?