Prima pagină » Actualitate » Un minor a fost rănit la intrarea în Primăria Capitalei, după ce o statuetă a căzut peste el. Explicațiile PMB

Un minor a fost rănit la intrarea în Primăria Capitalei, după ce o statuetă a căzut peste el. Explicațiile PMB

Un minor a fost rănit la intrarea în Primăria Capitalei, după ce o statuetă a căzut peste el. Explicațiile PMB

Un copil a ajuns la spital, după ce o statuetă a căzut peste el, în sediul Primăriei Municipiului București (PMB).

UPDATE. Starea generală a băiatului în vârstă de 6 ani este gravă, spun medicii. În acest moment, copilul se află la secția de Terapie Intensivă, sub supravegherea continuă a cadrelor medicale, potrivit digi24.ro. El a ajuns la spital în jurul orei 14:00, a fost văzut și stabilizat de mai mulți medici de terapie intensivă, neurochirurgie, chirurgie și ortopedie.

Știrea inițială. Polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 17 au fost sesizați, luni, în jurul orei 13.40, cu privire la faptul că, în interiorul unei instituții publice, o statuetă ar fi căzut peste un minor, a anunțat Poliția Capitalei.

„Polițiștii s-au deplasat la fața locului, iar în momentul de față efectuează cercetări în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care s-a produs evenimentul. Minorul a fost transportat la o unitate spitalicească, în vederea acordării de îngrijiri medicale”, potrivit Poliției Capitalei.

S-a deschis o anchetă administrativă

Potrivit unui comunicat al PMB, copilul are 7 ani, iar accidentul a avut loc în timp ce acesta îl însoțea pe tatăl său, care venise la primărie pentru rezolvarea unei probleme.

„Conform informațiilor furnizate de martori, copilul s-a urcat pe una dintre coloanele decorative din hol și a căzut împreună cu coloana, suferind traumatisme. La intervenția angajaților PMB, el a fost preluat în mai puțin de 5 minute de o ambulanță, fiind dus imediat la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu”. La momentul urcării în ambulanță, copilul era conștient. Reprezentanții Primăriei Capitalei au luat legătura cu spitalul, obținând confirmarea faptului că victima accidentului se află în grija medicilor din spital”, a transmis PMB.

Reprezentanții municipalității menționează că în holul unde a avut loc accidentul există două coloane decorative, lucrări de artă plastică monumentală, expuse acolo începând cu anul 2016. Pentru elucidarea împrejurărilor accidentului va fi făcută o anchetă administrativă în cadrul Primăriei Capitalei, în paralel cu ancheta deja demarată de poliție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Cum își apără Cătălin Măruță familia, după ce a fost aspru criticată pentru vizita la Ioan Andone. Detaliul care i-a scos pe fani din sărite de Crăciun
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria