Prima pagină » Actualitate » Un punct medical va fi AMPLASAT la Slobozia Conachi. Pompierii au început curăţarea fântânilor

Un punct medical va fi AMPLASAT la Slobozia Conachi. Pompierii au început curăţarea fântânilor

Un punct medical va fi AMPLASAT la Slobozia Conachi. Pompierii au început curăţarea fântânilor

Un punct medical va fi amplasat la Slobozia Conachi, în județul Galați. Mai mult, pompierii au început deja curăţarea fântânilor din zonele afectate.

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat că abia după ce Direcţiile de Sănătate Publică vor certifica că apa este potabilă, fântânile din comunele afectate vor putea fi din nou folosite.

„Se va trece la curăţirea fântânilor şi vor veni, după asta, Direcţiile sanitare ca să le asaneze ca să poată fi folosite. Pompierii le curăţă, după care va trebui, cu clor, să fie redate funcţiuni pentru populaţie.

Ţinând cont de măsurile epidemiologice care se impun în astfel de situaţii va trebui să existe un astfel de punct”, a declarat, duminică, în judeţul Galaţi, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.

Măsuri urgente pentru salvarea și sprijinirea persoanelor din județul Galați afectate de inundații

Premierul Marcel Ciolacu a coordonat, la Galați, reuniunea Comandamentului pentru Situații de Urgență în care au fost luate mai multe decizii pentru protejarea vieții persoanelor afectate de inundații și acordarea de ajutor în regim de urgență.

Au fost evacuate și mutate în siguranță 271 de persoane, autoritățile fiind in dialog cu alți 14 locuitori din Comuna Pechea pentru a-i convinge să meargă într-o zonă de siguranță.

Pentru cazarea populației evacuate, au fost amenajate 30 de locuințe modulare din cele 50 din primul lot trimis deja catre zonele afectate, fiecare având capacitatea să găzduiască patru persoane.

CITEȘTE ȘI:

Dezastrul inundațiilor din Galați. Cum se vede din elicopter CALAMITATEA care a scos din case sute de oameni

Marcel Ciolacu trimite AJUTOARE de urgență la Galați: Alimente, locuințe modulare și bărci de salvare pentru zonele afectate de inundații

MAI actualizează situația din Galați și Vaslui/Peste 5000 de gospodării, afectate de ploile torențiale!

Marcel Ciolacu, la tabăra de sinistrați de la Slobozia Conachi: ”Nu avem o veste foarte bună. Încă sunt două persoane dispărute”

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?