Prima pagină » Actualitate » Un restaurant McDonald’s a INTERZIS accesul tinerilor sub 21 de ani: „Din cauza incidentelor repetate de violență în rândul studenților”

Un restaurant McDonald’s a INTERZIS accesul tinerilor sub 21 de ani: „Din cauza incidentelor repetate de violență în rândul studenților”

Un restaurant McDonald’s a INTERZIS accesul tinerilor sub 21 de ani: „Din cauza incidentelor repetate de violență în rândul studenților”
foto ilustrativa: sursa foto: Envato

Un restaurant McDonald’s a interzis accesul tinerilor sub 21 de ani. Este vorba despre o filială din zona Franconia, comitatul Fairfax, statul american Virginia. Acolo s-a intrezis accesul tinerilor sub 21 de ani „fără însoțitor adult”. Această decizie a fost luată în urma unor incidente violente între elevi sau studenți în interiorul localului.

Astfel că, la intrarea în restaurantul de tip fast-food a fost afișat un anunț care informează clienții asupra noii politici. Persoanele sub 21 de ani nu mai pot intra singure în local, această măsură fiind prezentată ca temporară pentru „protecția angajaților, clienților și comunității”.

„Din cauza incidentelor repetate de violență în rândul studenților, locația este închisă temporar pentru servirea mesei în restaurant oricăror persoane sub 21 de ani.”, relatează NBC.

Adulții de peste 21 de ani trebuie deci să sune la o sonerie pentru a fi lăsațu înăuntru de un angajat. Părinții pot să aducă maximum 4 copii cu ei.

Această decizie s-a luat în urma unor bătăi violente care a avut loc, recent, în acel local. Un video arată cum tineri sunt urcați pe mese, în timp ce clienții încercau să-și mănânce meniul.

Acest fast-food se află chiar lângă liceul Thomas Edison:

„Nu au respect, nu au disciplină. Noi stăm aici și mâncăm, ei fumează, beau, înjură”, a declarat Stacey, o clientă nemulțumită.

De asemenea, localul a precizat că a colaborat cu autoritățile școlare și cu poliția locală, ca să găsească o soluție menită să asigure siguranța clienților și a angajaților.

Dar acesta nu este un caz izolat. O altă filială dun Brooklyn, New York, a introdus o restricție asemănătoare, după ce un grup de elevi cu cagule a atacat un agent de pază și a spart o ușă din sticlă. Acolo sunt acceptați numai clienții peste 20 de ani.

CITEȘTE ȘI:

VIDEO: Povestea nespusă a înființării gigantului McDonald’s. Cum s-a răzbunat un antreprenor celebru pe frații care au fondat lanțul de restaurante fast-food

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Țara unde angajații lucrează 4 zile pe săptămână, iar economia crește. Oamenii sunt mai productivi și mai puțin stresați
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Calea Lactee „a înghițit” o galaxie numită Loki, iar astronomii au descoperit acum resturile sale