Prima pagină » Actualitate » Un sârb EXPULZAT din România sub acuzații de spionaj, în primele rânduri la discursul lui Vladimir Putin

Un sârb EXPULZAT din România sub acuzații de spionaj, în primele rânduri la discursul lui Vladimir Putin

Un sârb EXPULZAT din România sub acuzații de spionaj, în primele rânduri la discursul lui Vladimir Putin

Un cetățean sârb expulzat din România în 2017, acuzat de SRI că spiona bazele militare din Dobrogea pentru serviciul rusesc de informații GRU, a fost observat în primele rânduri la discursul lui Vladimir Putin, relatează publicații din Serbia și Croația.

Bratislav Živković, a apărut printre alți înalți oficiali ruși la discursul pe care Vladimir Putin l-a susținut la un an după ce Rusia a invadat Ucraina.

Foto: Captură video vecernji.hr

Bratislav Zivkovic a fost monitorizat de Serviciul Român de Informații începând cu 2014. Ofițerii SRI au aflat că acesta culegea informații despre baza NATO de la Mihail Kogălniceanu (Constanța), dar și despre sistemul de radare de pe litoral.

Bratislav Zivkovic este unul dintre mercenarii care au luptat în estul Ucrainei și a fost prezent și în Crimeea în momentul așa-zisului referendum de a se desprinde de Ucraina și de a se alipi la Rusia. De asemenea, este fost militar sârb și liderul cetnicilor, o grupare paramilitară care își spune ”Armata Iugoslavă din Patrie”, foarte activă în războiele din spatiul ex-iugoslav, scrie g4media.ro.

Curtea de Apel București l-a declarat indezirabil în România timp de 15 ani.

”Admite cererea. Declară ca indezirabil pentru un interval de 15 ani pe pârâtul Bratislav Zivkovic. Dispune ca părăsirea teritoriului României să se facă de îndată. Hotărârea se comunică Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, pârâtului și Inspectoratului General pentru Imigrări. Executorie”, conform judecătorilor Curții de Apel.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Peste 12.500 de români sunt continuare fără energie. Bogdan Ivan: „Continuăm intervențiile până la ultima reconectare”
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
Pace cu orice preț? Ce spun experții despre dorința românilor de a avea relații mai bune cu Rusia
Mediafax
Ce a primit președintele Nicușor Dan de la Moș Crăciun și cum a petrecut de Revelion
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Risc de contaminare cu lapte praf. Nestlé anunță o retragere globală!