Prima pagină » Actualitate » Un șofer a condus beat de Crăciun, dar a fost reținut abia acum. Avea o alcoolemie în sânge de 3,3

Un șofer a condus beat de Crăciun, dar a fost reținut abia acum. Avea o alcoolemie în sânge de 3,3

Un șofer a condus beat de Crăciun, dar a fost reținut abia acum. Avea o alcoolemie în sânge de 3,3

Un bărbat, în vârstă de 61 de ani din Craiova, prins în ziua de Crăciun de polițiști în timp ce conducea beat, a fost reținut luni, când polițiștii au primit rezultatele testelor, care au arătat că se urcase la volan cu o alcoolemie de 3,3 g/l alcool pur în sânge. Atunci când a fost oprit de agenți, bărbatul avea și permisul suspendat de două luni, tot pentru că a condus băut.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al Județului Dolj, Mihaela Sadoveanu, bărbatul a fost reținut luni 10 ianuarie, de  polițiștii Secției 2 Poliţie Craiova și dus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.

Șoferul a fost reținut pentru 24 de ore după ce, în ziua de Crăciun, a fost prins în timp ce conducea o mașină, deși era bine amețit de aburii alcoolului.

“La data de 25 decembrie 2021, bărbatul a fost oprit, pentru control, de poliţiştii Secției 2 Poliție Craiova, pe Bulevardul 1 Mai, din localitate. Cel în cauză a fost testat cu aparatul alcooltest, care a indicat o concentraţie de 1,25 mg/l alcool pur în aerul expirat. De asemenea, din verificările efectuate, poliţiştii au stabilit că bărbatul avea dreptul de a conduce vehicule suspendat, ca urmare a faptului că, pe 24 octombrie 2021, a fost depistat de poliţiştii Biroului Rutier Craiova, în timp ce conducea un vehicul sub influenţa alcoolului”, a declarat Mihaela Sadoveanu.

Decizia de a-l reține luni a fost luată pentru că abia acum au ajuns la dosar valorile alcoolemiei din sânge. Testele de sânge au indicat că în ziua în care a condus băut avea o concentrație de 3,03 g/l alcool pur în sânge la prima probă și 2,88 g/l alcool pur în sânge la a doua probă.

Poliţiştii i-au întocmit un dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice şi fără permis.

Bărbatul va fi dus marți la Judecătoria Craiova, unde se va judeca propunerea anchetatorilor de arestare preventivă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria