Prima pagină » Actualitate » Un şofer vitezoman, prins circulând cu 171 km/oră pe A1, a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor. Aceștia l-au URMĂRIT pe o distanță de 20 km

Un şofer vitezoman, prins circulând cu 171 km/oră pe A1, a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor. Aceștia l-au URMĂRIT pe o distanță de 20 km

Marian Popescu
Un şofer vitezoman, prins circulând cu 171 km/oră pe A1, a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor. Aceștia l-au URMĂRIT pe o distanță de 20 km
Foto - caracter ilustrativ: Sursa foto: MEDIAFAX FOTO

Un şofer a refuzat să oprească la semnalul poliţiştilor, după ce a fost prins circulând cu 171 km/oră pe A1, fugind cu agenții pe urmele sale pe o distanţă de 20 de kilometri. În tot acest timp, el a schimbat benzile de circulaţie, conducând inclusiv pe cea de urgenţă.

Într-un final, conducătorul auto a fost oprit de oamenii legii și a rămas fără permis de conducere pentru 150 de zile, fiind amendat și cu suma de 5.610 lei.

„La data de 21 ianuarie 2024, în jurul orei 15.00, poliţiştii Biroului Poliţia Autostrăzi A1 Râmnicu Vâlcea – Deva au depistat, la km 325, pe sensul spre Râmnicu Vâlcea, un autoturism înmatriculat în judeţul Sibiu, care circula cu viteza de 171 de kilometri/oră, în zona unde limita de viteză este de 130 de kilometri/oră. Autoturismul a fost identificat, în trafic, în zona kilometrului 316, balizată corespunzător, prin devierea traficului din banda 2 în banda 1, dar nu a oprit la semnalul regulamentar al poliţiştilor, lovind o baliză”, a transmis, luni, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba.

Autoturismul a fost urmărit pe o distanţă de aproximativ 20 de kilometri, timp în care șoferul a condus agresiv, trecând repetat de pe o bandă de circulaţie pe alta, precum şi pe banda de urgenţă. Autoturismul urmărit a fost oprit la kilometrul 296.

La volanul acestuia a fost identificat un bărbat, de 32 de ani, din Porumbacu, judeţul Sibiu, care a fost amendat cu 5.610 lei pentru conducere agresivă, nerespectarea indicaţiilor poliţiştilor, circulaţie pe banda de urgenţă, folosirea telefonului mobil şi pentru că a lovit baliza în încercarea de a evita oprirea. În plus, poliţiştii i-au reţinut permisul de conducere pentru 150 de zile.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest şi cu aparatul drugtest, rezultatele fiind negative.

Foto – caracter ilustrativ: Sursa foto: MEDIAFAX FOTO

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții