Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Președintele CJ Argeș, decorat de IPS Calinic cu medalia creștin-ortodoxă „Neagoe Vodă Basarab”

VIDEO | Președintele CJ Argeș, decorat de IPS Calinic cu medalia creștin-ortodoxă „Neagoe Vodă Basarab”

Parohia Prundu I, din municipiul Piteşti, ocrotită de Sfântul Ierarh Spiridon, și-a sărbătorit miercuri hramul. Cu această ocazie, președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, a fost decorat cu medalia creștin-ortodoxă „Neagoe Vodă Basarab”, distincție oferită de Înalt Prea Sfințitul Calinic Argeșeanul.

În zi de hram, credincioșii din această zonă a orașului au venit să aducă mulțumire lui Dumnezeu pentru mijlocirea patronului spiritual, Sf. Spiridon, care ocrotește de 145 de ani biserica situată la intrarea în oraș.

În acest context, președintele Consiliului Județean Argeș a primit medialia creștin-ortodoxă „Neagoe Vodă Basarab”, oferită chiar de Înalt Prea Sfințitul Calinic Argeșeanul.

Sunt onorat de primirea acestei medalii oferită de Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – AAM și vom continua să sprijinim, prin Consiliul Judetean Arges, bisericile din județul Argeș pentru că religia noastră ortodoxă reprezintă cel mai solid pilon al națiunii, iar bijuterille arhitectonice pline de spirit și de istorie din Argeș merită a fi susținute, a declarat Mînzînă.

Ion Mînzînă i-a adresat mulțumiri Părintelui Arhiepiscop Calinic pentru medalia oferită.

„Pentru mine a fost o bucurie în plus, în această zi de mare sărbătoare, în care Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Calinic, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta Liturghie, precum şi slujba parastasului pentru ctitorii, preoții şi binefăcătorii bisericii trecuți la Domnul în Parohia Prundu I din municipiul Piteşti, ocrotită de Sfântul Ierarh Spiridon. Mulțumiri Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului pentru imaginile furnizate”, a adăugat șeful CJ Argeș.

În cadrul aceluiași eveniment a fost decorat și primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea.

Povestea Parohiei Prundu

Între anii 1876-1878, actuala biserică a fost construită de zid de binecredinciosul boier Andrei Ştefănescu, împreună cu soţia sa Anica şi cu copiii Dumitrache, Cleopatra, Paraschiva şi Lorica, aceasta fiind sfinţită de către Preasfinţitul Episcop Ghenadie al II-lea al Argeşului, în anul 1878.

În cei 144 de ani de existență, biserica a mai fost renovată în mai multe rânduri. Astfel  locașul de cult aflat la intrarea în municipiul Pitești a fost resfințit de trei ori în anii 1932, 1949 și 1993, fiind executate de fiecare dată lucrări de restaurare a picturii.

În anul 2004 a fost refăcută tencuiala exterioară, s-au montat geamuri şi tâmplărie nouă și a fost amenajat un parc în curtea bisericii.

Sursa/ Trinitas

CITIȚI ȘI:

VIDEO Marcel Ciolacu, întâlnire cu șefa regională a Băncii Mondiale/„Fondurile alocate pentru investiții sunt de peste 7% din PIB în bugetul din 2024”

Poliția Locală poate sancționa conducătorii de TROTINETE electrice/ Legea a fost promulgată miercuri de Klaus Iohannis

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”