Prima pagină » Actualitate » Virusul periculos care există și în România și ucide tot mai mulți oameni. Sunt 13 morți în Italia

Virusul periculos care există și în România și ucide tot mai mulți oameni. Sunt 13 morți în Italia

Virusul periculos care există și în România și ucide tot mai mulți oameni. Sunt 13 morți în Italia
foto ilustrativa: sursa foto: Envato

Care este virusul extrem de periculos, ce a fost depistat și în România, responsabil de moartea a tot mai mulți oameni. În Italia a au fost raportate 13 decese.

Acest virus periculos este transmisibil prin mușcătura unei insecte. El face tot mai multe victime în Europa. În Italia, numărul deceselor din ultima perioadă a ajuns la 13.

Este vorba despre virusul West Nile, responsabil de o boală neurologică fatală la oameni, asta desi 80% dintre persoanele infectate nu au simptome. Infecția se transmite mai ales prin înțepăturile de țânțari infectați. Din păcate însă, nu există un vaccin sau tratament medicamentos pentru infecția cu virusul West Nile.

Virusul este răspândit în Africa, Europa, Orientul Mijlociu, America de Nord și Asia de Vest. Recent însă, într-o țară europeană, s-a raportat o creștere dramatică a deceselor.

Astfel, presa din Italia scrie că numărul deceselor cauzate de virusul West Nile în această țară a crescut la 13. Luni, 4 august, alți doi bărbați au murit în zona Caserta, ducând numărul total de decese în provincial Campania la 7.

Un bărbat în vârstă de 79 de ani din Teverola murit la spitalul Frattamaggiore, după ce a fost internat anterior la spitalul din Aversa. De asemenea, un alt bărbat în vârstă de 71 de ani din Casal di Principe a murit în unitatea de terapie intensive din Aversa, potrivit Ansa.

Ambii bărbați ar fi contractat virusul pe coasta Domitiană, în municipiul Mondragone, unde a fost înregistrat un număr mare de cazuri, afectând zonele învecinate Baia Domizia și Cellole.

89 de cazuri de infecție cu West Nile s-au raportat până la 31 iulie în Italia. Cele mai afectate regiuni sunt Lazio (23 cazuri), Campania (10 cazuri) și Veneto 9 (3 cazuri).

În 2024, trei decese și 27 de cazuri de infecție cu virusul West Nile s-a raportat în România. Cele mai multe au fost în București, șase la număr. Urnează județul Suceava, cu patru cazuri, iar județele Bistrița-Năsăud, Botoșani, Giurgiu, Satu Mare, Ilfov și Mureș câte două și județele Brăila, Cluj, Constanța, Dâmbovița și Prahova au câte unul.

Însă situația este mult mai bună în 2025. Institutul Național de Sănătate Publică a informat, pe 31 iulie, din 2 iunie până în prezent s-au înregistrat trei cazuri de infecție cu virusul West Nile respectiv două cazuri confirmate și un caz probabil.

Cazurile s-au înregistrat în județele Dolj (1) și Sălaj (1). Este vorba despre două persoane din grupa de vârstă 60 – 69 de ani și una din grupa de vârstă peste 80 de ani.

Specialiștii INSP fac mai multe recomandări pentru populație:

  • evitarea expunerii la țânțari, purtând îmbrăcăminte cu mâneci lungi și pantalon lungi.
  • utilizarea de substanțe chimice repelente pentru țânțari
  • Împiedicarea pătrunderii țânțarilor în casă, prin plase de protecție la ferestre
  • asigurarea desecării bălților de apă din jurul gospodăriie
  • Îndepărtarea recipientelor de apă stătută și gunoiul menajer din gospodărie.

Autorul recomandă:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
2026 va fi anul medicamentelor împotriva obezității