Prima pagină » Actualitate » ZIUA Z pentru coaliția de guvernare. Încetarea grevei profesorilor și demisia premierului, subiectele „fierbinți” de pe masa guvernului

ZIUA Z pentru coaliția de guvernare. Încetarea grevei profesorilor și demisia premierului, subiectele „fierbinți” de pe masa guvernului

ZIUA Z pentru coaliția de guvernare. Încetarea grevei profesorilor și demisia premierului, subiectele

Zi crucială pentru coaliția de guvernare! Sindicatele din învățământ dau luni un răspuns privind ultima ofertă a guvernului, de creștere a salariilor cu 25%. Și tot luni premierul Nicolae Ciucă este așteptat să-și dea demisia pentru a începe „rotativa” guvernamentală, o premieră în politica românească.  De precizat însă, că un refuz al profesorilor și o continuare a grevei pe termen nelimitat ar da peste cap planurile coaliției de guvernare.

Premierul Nicolae Ciucă a anunțat duminică, după întâlnirea cu sindicatele din Educație, că salariile din sistem ar urma să crească cu 25% pentru tot personalul. De asemenea, Ciucă a transmis că așteaptă răspunsul acestora luni, în urma ultimei oferte înaintate către aceștia.

”Am considerat că este absolut corect și transparent pentru ca dialogul să poată fi adus la cunoștința tuturor dascălilor pe măsurile agreate cu reprezentanții sindicatelor. La nivelul coaliției, pentru că la această întâlnire am participat cu domnul președinte Marcel Ciolacu, cu ministrul Educației, Doamna Deca, ministrul Muncii, domnul Budăi și am vrut ca finalul să fie unul cât se poate de concludent pentru noi toți”, a transmis premierul.

În urma discuțiilor cu premierul Nicolae Ciucă de duminică dimineață, sindicaliștii au anunțat că așteaptă un draft al ordonanței de urgență care va răspunde solicitărilor lor. Luni, la ora 10 se vor reuni pentru a discuta dacă greva se poate încheia. Până când se va ajunge la un numitor comun, luni școlile vor fi în continuare în grevă.

În ceea ce privește coaliția de guvernare, potrivit surselor Gândul, premierul Nicolae Ciucă ar urma să demisioneze în cursul zilei de luni. Asta doar în condițiile în care sindicatele din Educație vor fi de acord cu oferta propusă duminică și vor anunța încheierea grevei generale.

Însă dacă sindicatele din Educație resping și această ofertă, lucrurile în coaliție se complică. O eventuală demisie a lui Nicolae Ciucă ar paraliza practic negocierile cu sindicatele, pentru că un guvern demisionar nu poate emite Ordonanțe de Urgență iar procedurile de instalare a noului guvern Ciolacu ar dura câteva zile.

Rocada premierilor, premieră în politica din România

Premierul Nicolae Ciucă este aşteptat să îşi depună luni mandatul într-o ședință de guvern, ceea ce echivalează cu demisia întregului executiv. În urma anunţului, se declanşează procedura pentru rocada premierilor în cadrul coaliţiei de guvernare, o premieră în politica din România.

Astfel, funcţia de premier ar urma să ajungă la preşedintele PSD Marcel Ciolacu, în urma nominalizării sale de către preşedintele Klaus Iohannis.

Partidele din coaliţie nu s-au înţeles deocamdată asupra formulei noului Executiv. Vom vedea dacă UDMR va rămâne în actuala formulă guvernamentală, în condiţiile în care nu renunţă la portofoliului Dezvoltării.

Ministrul Educației, noi modificări în calendarul bacalaureatului și a evaluării naționale

Înscrierile la examenul de bacalaureat și la evaluarea națională se prelungesc până la data de 16 iunie, a transmis, duminică, ministrul Educației, Ligia Deca, după ședința de Guvern.

Decizia vine în contextul în care greva profesorilor continuă luni, 12 iunie. (Detalii suplimentare despre subiect aici…)

„Așa cum știți, conform calendarului actual, pe 13 iunie ar fi trebuit să se termine perioada de încheiere a situațiilor școlare pentru clasa a VIII-a și pentru clasa a XII-a sau clasa a XIII-a la seral și frecvență redusă. Această dată se va prelungi până pe 16 iunie. În cazul celorlalte clase nu se impun, în acest moment, modificări, ele având cursuri până pe 16 iunie.

Deci, practic, în acest moment, toate clasele, toți elevii până pe 16 iunie trebuie să aibă situația școlară încheiat. La fel, înscrierile pentru bacalaureat și pentru Evaluarea Națională se vor prelungi până pe 16 iunie”, a spus Ligia Deca.

Ordonanţa de Urgenţă a fost adoptată, conform purtătorului de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru, la propunerea Ministerului Educaţiei.

Ministrul de resort, Ligia Deca, a declarat, la finalul şedinţei de Guvern de duminică: „Am văzut cu toţii semnalul de alarmă tras de către personalul din învăţământ şi ultimele trei săptămâni ne-au dat măsura demnităţii oamenilor care ne construiesc viitorul, educându-ne copiii. 
Prioritatea noastră, la Ministerul Educaţiei, a fost să continuăm garantarea dreptului la educaţie. Sigur, nu a negat niciun moment dreptul cadrelor didactice de a cere u sprijin mai mare din partea statului şi considerăm că îl merită cu prisosinţă.”

CITIȚI ȘI:

EXCLUSIV VIDEO | Vicepreședinte PSD, despre prezidențiale: La Marcel Ciolacu, ”va fi extrem de important felul în care performează” ca premier

VIDEO. Profesorii au deadline până luni, la 10:00, să spună dacă acceptă oferta Guvernului. Nicolae Ciucă: „Am agreat creșterea…”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?