Prima pagină » Auto » Afacerile din comerțul auto au scăzut în primele nouă luni cu 4,2%

Afacerile din comerțul auto au scăzut în primele nouă luni cu 4,2%

Afacerile din comerțul auto au scăzut în primele nouă luni cu 4,2%
Cifra de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a scÇŽzut în primele nouă luni, față de aceeași perioadă din 2011, atât ca serie brută cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 4,2%, respectiv 3,3%, a anunțat joi INS.

Cifra de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a scÇŽzut în primele nouă luni, față de aceeași perioadă din 2011, atât ca serie brută cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 4,2%, respectiv 3,3%, a anunțat joi INS.

Evoluția a fost influențată de scăderile înregistrate la comerțul cu autovehicule (5,6%, serie brută), comerțul cu piese și accesorii pentru autovehicule (2,7%) și la activitățile de întreținere și reparare a autovehiculelor (1,4%). Comerțul cu motociclete, piese și accesorii; întreținerea și repararea motocicletelor a crescut cu 4,4%.

În septembrie afacerile din comerțul auto au scăzut față de august cu 1,4% brut, dar ajustat a urcat cu 0,9%. Comparativ cu septembrie 2011 indicatorul este mai mic cu 11,9% (brut), respectiv 7,4%(serie ajustată).

INS a anunțat totodată că serviciile de piață prestate populației au scÇŽzut în primele nouă luni atât ca serie brută cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 1,9%, respectiv cu 1,7%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O substanță din ciocolată face minuni pentru sănătate
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Raportul care anunța Primul Război Mondial: „Într-o bună zi va avea loc un cataclism îngrozitor”