Prima pagină » Auto » Mașinile parcate ilegal ar putea fi din nou ridicate

Mașinile parcate ilegal ar putea fi din nou ridicate

Mașinile parcate ilegal ar putea fi din nou ridicate
Ministerul de Interne a pregătit o hotărâre de guvern în acest sens, dar pentru început a supus documentul unei dezbateri publice. Inițiativa guvernului este să reglementeze procedura la nivel național și să împiedice eventuale abuzuri. Mașinile nu mai pot fi ridicate de anul trecut, după ce o decizie a Curții Supreme a anulat dreptul autorităților locale de a reglementa acest lucru.

Ministerul de Interne a lansat în dezbatere publică normele după care vor putea fi ridicate mașinile parcate neregulamentar.

Procedura impune completarea unei dispoziții care conține mai multe informații, printre care ora și locul, datele polițistului care a cerut ridicarea mașinii și regula care a fost încălcată de către șofer.

Dacă în momentul ridicării șoferul este de față și achită costurile operațiunii, mașina nu mai este dusă la locul de depozitare.

Recuperarea unei mașini ridicate se poate face 24 de ore din 24, dar numai după achitarea tarifului aferent operațiunilor.

În plus, dispoziția de ridicare va putea fi atacată în contencios administrativ, scrie tvr.

Noile norme vor să împiedice abuzurile și stabilesc unele excepții. Astfel, nu se pot ridica mașinile în care se află cineva și nici cele aparținând unor instituții ale statului aflate în misiune. De multe ori, ridicarea mașinilor a provocat proteste.

În 2001, o mașină a fost ridicată cu un copil în ea.

Anul trecut, cazul unui profesor universitar blocat în semn de protest în mașină a degenerat într-un scandal la Timișoara, iar patronul firmei de ridicări a fost reținut după ce a rănit câteva persoane.

Cei mai mulți dintre șoferi au acuzat lipsa parcărilor, dar pe de altă parte traficul în marile orașe este serios perturbat de staționările ilegale. Acum, în termen de 20 de zile, persoanele interesate pot trimite Ministerului de Interne sugestii și propuneri de îmbunătățire a proiectului care urmează apoi să fie aprobat de guvern.

Recomandarea video

Mediafax
Satul din Europa, ocolit de turiști, unde se găsesc plaje liniștite și prețuri accesibile
Digi24
Culise despre presupusa acțiune de kompromat împotriva lui Trump la Moscova. Dezvăluirile unui fost ofițer KGB
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
O serie de crime zguduie Bulgaria: Un ONG care găzduiește tineri în tabere de vacanță, bănuit că s-a transformat în sectă
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Cine este Iuliana Dup de la Desafio! A trecut prin clipe groaznice când avea doar 15 ani: Cu cât creșteam, bătăile deveneau mai dese și mai dure
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Vehiculul născut din resturile armatei ruse. Cum a devenit buggy-ul „Predator” legenda frontului din Ucraina
Descopera.ro
Un oraș subteran colosal, găsit sub casa unui bărbat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
Telescopul Webb a găsit cea mai îndepărtată galaxie detectată vreodată: „Nu seamănă deloc cu ce am prezis”