Prima pagină » Auto » Profitul Ford a scăzut cu 57% în trimestrul al doilea, la un miliard de dolari

Profitul Ford a scăzut cu 57% în trimestrul al doilea, la un miliard de dolari

Profitul Ford a scăzut cu 57% în trimestrul al doilea, la un miliard de dolari
Profitul net al Ford, al doilea mare producător auto din Statele Unite, a scăzut la mai puțin de jumătate în trimestrul al doilea, la 1 miliard de dolari, de la 2,4 miliarde de dolari în perioada similară a anului trecut, ca urmare a rezultatelor slabe din Europa.

Profitul net al Ford, al doilea mare producător auto din Statele Unite, a scăzut la mai puțin de jumătate în trimestrul al doilea, la 1 miliard de dolari, de la 2,4 miliarde de dolari în perioada similară a anului trecut, ca urmare a rezultatelor slabe din Europa, informează Mediafax, citând Bloomberg.

Criza din Europa compromite un procesul de îmbunătățire a rezultatelor financiare implementat de directorul general, Alan Mulally, la Ford. Divizia din Europa a înregistrat o pierdere operațională de 404 milioane de dolari în trimestrul al doilea, față de 176 milioane de dolari profit operațional înainte de taxe în aceeași perioadă a anului trecut. În primele trei luni din acest an, divizia din Europa a generat o pierdere de 149 milioane de dolari.

Ford a anunțat că anticipează un rezultat negativ de 1 miliard de dolari la divizia europeană pentru întreg anul și nu se mai așteaptă la nivel de grup la un profit operațional înainte de taxe egal cu cel de anul trecut, de 8,8 miliarde de dolari.

Profitul net pe acțiune al Ford s-a situat la 26 de cenți în trimestrul al doilea. Excluzând unele venituri și cheltuieli excepționale, câștigul s-a situat la 30 de cenți pe titlu, peste estimările de 29 de cenți ale analiștilor consultați de Bloomberg.

Pentru a reveni pe profit în Europa, unde piața auto se află la minimul ultimilor 17 ani, Ford trebuie să închidă una din fabricile pe care le deține în regiune, consideră analiștii. Potrivit Morgan Stanley, Ford folosește doar 63% din capacitatea de producție pe care o are în Europa.

Veniturile au scăzut în trimestrul al doilea cu 6,2%, la 33,3 miliarde de dolari.

În primul semestru, profitul net a scăzut la jumătate, de la 4,95 miliarde de dolari în prima jumătate a anului trecut la 2,44 miliarde de dolari, în timp ce veniturile au coborât de la 68,6 miliarde de dolari la 65,7 miliarde de dolari.

Ford deține în România o fabrică, după ce a preluat în 2007, de la stat, compania Automobile Craiova. Grupul american a început în iunie producția de serie a autovehiculelor în România. Ford estimează că va produce în acest an la Craiova 60.000 de mașini B-MAX, iar anul viitor 105.000 de unități, modelul fiind destinat în principal piețelor externe.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Prosport.ro
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Cum a pierdut un bărbat 13 milioane de euro la Loto. Premiul uriaș „i-a scăpat” printre degete
Digi24
Reacția furioasă a Iranulului după ce șeful NATO a spus că Italia şi România au ajutat SUA să atace Iranul: „O mărturisire zdrobitoare”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Proiectul de lege promulgat de Nicușor Dan care afectează transportatorii
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Vești bune despre sănătatea ta dacă îți place ceapa