Prima pagină » Auto » Toyota recheamă 1,75 milioane de autovehicule pentru reparații la sistemele de frânare și alimentare cu combustibil

Toyota recheamă 1,75 milioane de autovehicule pentru reparații la sistemele de frânare și alimentare cu combustibil

Toyota recheamă 1,75 milioane de autovehicule pentru reparații la sistemele de frânare și alimentare cu combustibil
Toyota, cel mai mare producător de automobile la nivel mondial, a anunțat miercuri că recheamă 1,75 de milioane de automobile la nivel mondial, pentru a repara defecțiuni la sistemele de frânare și alimentare cu combustibil.

Modelele vizate de acțiunea producătorului japonez sunt Toyota Auris, Crown Majesta, Crown, Noah, Voxy și Corolla Rumion, precum și unele modele ale mărcii Lexus, potrivit unui email transmis de Toyota și citat de Bloomberg.

Reprezentanții companiei au precizat că nu cunosc niciun caz în care aceste defecte să fi provocat acccidente sau rănirea unor persoane.

Defecțiunile pentru care Toyota a inițiat această campanie de rechemare sunt legate de sistemul de frânare și de alimentarea cu combustibil.

Aproximativ un milion dintre mașinile care vor fi rechemate sunt înmatriculate în Japonia.

Toyota și-a îmbunătățit în ultimii ani procesele de control intern și procedurile de rechemare, după scandalul din 2009-2010, când producătorul japonez a fost nevoit să cheme pentru reparații peste 10 milioane de mașini și a fost amendat de autorități pentru că ar fi încercat să ascundă anumite informații privind automobilele defecte.

Acțiunile Toyota au urcat cu 0,3% pe bursa din Tokyo în urma anunțului.

În luna aprilie, producătorul a rechemat pentru verificări și reparații 6,76 milioane de autovehicule aflate în circulație în întreaga lume, printre care și modele Yaris și RAV4.

Toyota a plătit în luna martie o amendă de 1,2 miliarde de dolari în Statele Unite, pentru a stinge investigațiile guvernului privind defecțiunile automobilelor și campaniile de rechemări. Compania a admis neregulile și s-a supus evaluării de către auditori independenți care vor urmări practicile de raportare a problemelor de siguranță.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei