Prima pagină » Cultură » A murit George Banu, unul dintre cei mai importanți critici de teatru din România. „Cale albă și lumină, prieten drag!”

A murit George Banu, unul dintre cei mai importanți critici de teatru din România. „Cale albă și lumină, prieten drag!”

A murit George Banu, unul dintre cei mai importanți critici de teatru din România. „Cale albă și lumină, prieten drag!”

George Banu, marele om de teatru, critic, eseist, profesor universitar de studii teatrale şi una dintre cele mai notorii voci ale teatrului românesc şi european, a încetat din viață la vârsta de 79 de ani.

George Banu, unul dintre cei mai importanți oameni de teatru din România, s-a stins din viață. Anunțul a fost făcut de Constantin Chiriac, preşedinte al Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu, pe Facebook, unde au început să curgă omagii la adresa carierei sale.

„Domnul George Banu a plecat la Cel Senin! Cale albă și lumină, prieten drag! Nu pot vorbi mai mult!”, a Constantin Chiriac, directorul general al Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu și preşedinte al Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu.

Un alt omagiu a venit tot de la Sibiu, de la conducerea Muzeul Național Brukenthal. „Profesorul George Banu a plecat la Cer! Dumnezeu sa îl odihnească! A fost un Om deosebit. A participat la mai multe evenimente în Muzeul Național Brukenthal și a scris mai multe texte introductive la albumele pe care le-am scris. Chiar în acest an la Editura Muzeului Naţional Brukenthal vă apare în luna februarie albumul Călătorie în lumea stampelor Meiji ce se bucură de un text din partea profesorului George Banu de la Universitatea Sorbona din Paris”, a scris pe Facebook managerul interimar Alexandru Constantin Chituță.

„Anul trecut  a participat la 3 evenimente în Muzeul Național Brukenthal.  Am avut multe dialoguri cu domnia sa și am fost deosebit de onorat să îi fiu alături,  să vorbesc și  să punem la cale diferite evenimente. Aveam planificată împreună cu George Șerban o plimbare pe Sena în acest an cu George Banu. Maestre te vom purta întotdeauna în gând și în tot ceea ce facem! Îți mulțumesc! Este una din cele mai triste vești pe care le-am primit! Drum lin spre stele și spre marea scenă a Cerului!”, a transmis Alexandru Constantin Chituță.

„A încetat din viață, la 79 de ani,  cel mai mare critic de teatru european, George Banu, de origine română… Fie-i țărâna ușoară!”, a scris și actorul Florin Zamfirescu.

„Cu durere în suflet vă anunț că cel mai important critic de teatru român, domnul George Banu, a încetat din viață.  Președinte de onoare al Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru, profesor la Sorbona și unul dintre cei mai implicați oameni de teatru din România, domnul George Banu lasă lumea teatrală și mai pustie. Dumnezeu să-l aibă în pază!”, a scris și unul dintre cei mai activi jurnaliști și fotografi de teatru din țară, Florin Ghioca.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ILIE BOLOJAN pregătește alternativa: Dacă Guvernul Tomac pică, vom veni cu o soluție
Digi24
NATO, la cel mai înalt nivel de alertă de apărare aeriană. Panică provocată de un avion de pasageri israelian
Cancan.ro
De ce a murit saxofonistul Memis Selciuc? Cauza decesului
Prosport.ro
FOTO. A apărut într-un costum de baie neobișnuit și a fost făcută praf!
Adevarul
Avertisment privind negocierile pe Legea salarizării. Expert: „Acesta este cuiul lui Pepelea”
Mediafax
NOILE SALARII ale medicilor și asistenților din 2027. Cât ar urma să câștige în noua lege a salarizării
Click
Daniela Gyorfi, în lacrimi la absolvirea fiicei sale: „Sunt tristă!” Maria a terminat clasa a VIII-a și se pregătește de Evaluarea Națională
Digi24
Un urs a intrat în opt case dintr-un sat și a căutat mâncare inclusiv în frigider. Cum a scăpat o bătrână
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună iulie cum nu prea a mai fost. Fenomene meteo ciudate în București
Ce se întâmplă doctore
Vica Blochina, într-o formă de invidiat la 50 de ani! Apariția incendiară din Mykonos. A arătat aproape tot prin costumul de baie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum a reușit un român să parcurgă un milion de kilometri cu un Passat?
Descopera.ro
De ce Pământul nu are inele?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
Producția globală de orez aproape s-a dublat în ultimii 50 de ani, în ciuda schimbărilor climatice