Prima pagină » Cultură » A murit jurnalistul Mircea Carp. Familia Regală: „Una dintre cele mai profunde exemplificări ale patriotului român”

A murit jurnalistul Mircea Carp. Familia Regală: „Una dintre cele mai profunde exemplificări ale patriotului român”

A murit jurnalistul Mircea Carp. Familia Regală: „Una dintre cele mai profunde exemplificări ale patriotului român”
Sursa foto: Familia Regală

Mircea Carp, unul dintre veteranii presei românești, s-a stins din viață la 101 de ani. Familia Regală, al cărui fost șef l-a decorat acum 19 ani, a transmis un mesaj de comemorare, în care afirmă că acesta a fost „un exemplu de constanţă şi devotament, de onoare şi de măsură, de rigoare profesională şi de altruism”.

Jurnalistul român Mircea Carp, celebra voce de la Europa Liberă, care a împlinit în ianuarie anul trecut un secol de viață, a trecut la cele sfinte, în cursul zilei de vineri.

„Sărbătorit anul trecut pentru împlinirea a o sută de ani, Mircea Carp a fost un exemplu de constanţă şi devotament, de onoare şi de măsură, de rigoare profesională şi de altruism. De aceea, plecarea sa dintre noi nu aduce doar tristeţe şi compasiune, ci este şi un moment de omagiu şi admiraţie pentru lunga şi exemplara sa viaţă”, a scris Familia Regală, sâmbătă, pe Facebook.

Ofiţer în Armata Regală Română, jurnalist şi analist politic, Mircea Carp a fost unul dintre liderii posturilor de radio româneşti de la Vocea Americii şi Europa Liberă. Regele Mihai l-a învestit cu Crucea Casei Regale a României, n anul 2015.

„A servit Coroana timp de o viaţă, iar serviciul său credincios şi demn este cel mai bine creionat de propriile lui cuvinte: Astăzi, la vârsta înaintată de 100 de ani, mă consider mai supus ca oricând patriei mele şi Coroanei. Născut în acelaşi an cu Regina Ana a României, Mircea Carp a traversat aceleaşi epoci şi timpuri pe care le-au trăit Regele Mihai şi Regina Ana, dar, datorită darului longevităţii, a fost şi un contemporan al nostru, rămânând una dintre cele mai profunde exemplificări ale patriotului român. Dumnezeul să-l odihnească în pace!”, a mai scris Familia Regală.

Sursa foto: Familia Regală

„Urmaș de vechi boieri moldoveni, brav ofițer în cel de-al Doilea Război Mondial”

Familia, prietenii și colaboratori sunt în doliu, iar mesajele publicate pe rețelele de socializare sunt emoționante.

„A trecut la cele veșnice, la vârsta de 101 ani, Mircea Carp. Urmaș de vechi boieri moldoveni, brav ofițer în cel de-al Doilea Război Mondial, evadat din România comunistă și devenit, în Occident, jurnalist și om de radio, una dintre vocile și dintre conștiințele libertății și ale demnității românești. Am avut privilegiul de a povesti deseori cu Mircea Carp. Atașez aici, în primul comentariu, interviul pe care l-am filmat cu el, Ana și cu mine, în 2015. Orice conversație cu Mircea Carp se încheia cu faimoasa lui urare: „Să auzim numai de bine!” Greu să spunem asta acum, însă e bine că a existat un Mircea Carp și că modelul lui moral ne va rămâne întotdeauna aproape. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, a scris istoricul Filip-Lucian Iorga-Bărbulescu.

„Ieri, 7 iunie, ora 20.30, cel care a fost decanul de vârstă a jurnaliștilor din exil, domnul Mircea Carp, cel ce a dăruit un veac țării precum titlul ultimei sale cărți (Un veac dăruit țării), lansată anul trecut cu ocazia împlinirii a 100 de ani, dl. Mircea Carp, și-a terminat în liniște, demnitate și dragoste nemărginită pentru țara sa, (…), după ce și-a binecuvântat familia prietenii și pe cei apropiați, la icoana pe care o avea mereu aproape, și-a terminat în tăcere, cu modestia sa moldovenească, călătoria celor 101 ani, de data aceasta nu în jurul lumii, ci în lumea aceasta, la vârstă de 101. Fie-i veșnică odihna și neprețuită amintirea. Întotdeauna ne va spune tuturor, de oriunde s-ar afla, poate de pe o stea a marilor jurnaliști: Să auzim numai de bine!”, a transmis Carmen Grigoraș, colaboratoarea sa, pe Facebook.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Coioții iubesc o singură dată: ce au descoperit oamenii de știință despre monogamie și doliu în lumea animală