Prima pagină » Cultură » Cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru Tânăr „Ideo Ideis” începe mâine la Alexandria

Cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru Tânăr „Ideo Ideis” începe mâine la Alexandria

Cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru Tânăr „Ideo Ideis” începe mâine la Alexandria

Trupe de adolescenţi din 15 oraşe din ţară vor participa, în perioada 11 – 18 august, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru Tânăr „Ideo Ideis”. Sărbătoarea dedicată trupelor de teatru de adolescenți se va desfăşura sub sloganul „Faci lumea să semene cu tine”.

La ediţia din acest an a festivalului au fost selectate trupele Brightside Drama (Bucureşti), Mircea Albulescu (Câmpina), Praf de Stele (Constanţa), Drama Club (Botoşani), Gong (Roman), Nobody’s Group (Bacău), A.C.T. (Bacău). Lor li se vor alătura 20 de adolescenţi selectaţi din opt oraşe din ţară în proiectul Experienţa Ideo Ideis.

Gala de deschidere a festivalului va avea loc vineri, de la ora 19,30, la Centrul Multifuncţional pentru Tineri. Evenimentul va da startul unui adevărat maraton de spectacole de teatru profesionist şi proiecţii de film, ateliere dedicate adolescenţilor din trupele selectate, expoziţii şi picturi pe ziduri, întâlniri cu artişti şi profesionişti care regândesc implicarea comunitară, dar şi activităţi şi spectacole de teatru pentru copii, organizate în aer liber, în Parcul Vedea.

După ceremonia de deschidere, de la ora 20,00, va fi prezentat spectacolul „Un basm urban”, o producţie a Teatrului Metropolis, în regia lui Norbert Boda, cu Vlad Pânzaru, Tiberius Zavelea, Francesca Fülöp, Stella Cora, David Drugaru, Ştefan Alexandru Iancu, Teona Stavarachi şi Irina Sibef.

În cadrul festivalului sunt programate, de asemenea, spectacolele de teatru profesionist „Acrobaţii – 7 zile din viaţa unor profesori de ţară”, în regia lui David Schwartz, cu David Drugaru, Anamaria Feraru, Silvana Mihai, Katia Pascariu, Octavian Voina; „Disco Regret” în regia Irisz Kovacs, cu Ioana Abur, Cezar Antal şi Iosif Paştina şi „NAUFRAGIAT! Fantasticele aventuri ale lui Louis Rougemont (povestite de el însuşi)” în regia lui Andrei Huţuleac, cu Nicholas Caţianis Jr., Ciprian Chiricheş, Blanca Doba şi Corina Borş.

Trupele de adolescenţi vor prezenta spectacolele de teatru cu care s-au înscris anul acesta la festival

În cea de-a doua jumătate a perioadei petrecute în Alexandria, timp în care vor locui, vor lucra şi vor repeta împreună, trupele de adolescenţi vor prezenta spectacolele de teatru cu care s-au înscris anul acesta la festival.

Pe 16 august, vor evolua LAB SQUAD – trupă formată din adolescenţi din Alexandria participanţi la atelierele de teatru din Laboratorul Ideo Ideis şi Praf de stele din Constanţa.

În aceeaşi zi este programată o reprezentaţie specială cu spectacolul realizat în cadrul Experienţa Ideo Ideis, urmată, la câteva ore, de o proiecţie a scurtmetrajului realizat în tabăra organizată în această vară la Predeal.

Pe 17 august, scena va aparţine celor de la Nobody’s Group (Bacău) şi Gong (Roman), iar pe 18 august vor juca cei de la A.C.T. (Bacău), Mircea Albulescu (Câmpina), Drama Club (Botoşani) şi Bightside Drama (Bucureşti).

În cadrul secţiunii POV:eşti şi invitaţi, trupele vor primi, zilnic, feedback, susţinere şi îndrumare din partea artiştilor care au acceptat anul acesta provocarea de a le deveni mentori: Pavel Bartoş, Andreea Grămoşteanu, Andreea Vasile, Maria Obretin, Judith State, Andrei Huţuleac, Bogdan Farcaş, Marin Grigore şi Ştefan Lupu.

Foto: Ideo Ideis

CITEȘTE ȘI: „Cinema în aer liber”, între 15 august și 10 septembrie, pe Insula Artelor din Parcul Titan

Brașov Jazz & Blues Festival: 54 de evenimente, 5 scene și peste 100 de artiști din 9 țări, între 10 și 15 august

Ediția aniversară a Festivalului Internațional de Film pentru Publicul Tânăr KINOdiseea, între 22 august și 3 septembrie, la București

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tanczos Barna, despre MERCOSUR: nu vor exista falimente imediate
Digi24
Cum poate Occidentul să scape din „Capcana Ormuz”: Soluția care a salvat lumea din mai multe crize ale petrolului în ultimii 70 de ani
Cancan.ro
BREAKING | Fiul actorilor Adi Cărăuleanu și Doina Deleanu a murit la doar 37 de ani 😢
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
De ce suferă apărarea antiaeriană a României și ajung atât de ușor la noi dronele rusești. General: „Noi tot testăm, în loc să operaționalizăm”
Mediafax
Trump, după discuția cu Vladimir Putin: „Vreau să-ți închei războiul”. Ucraina e „înfrântă militar”
Click
Dan Negru și părintele Vasile Ioana, moment cutremurător în Canada. Întrebarea unei doctorițe românce despre eutanasie i-a marcat pe cei doi: „M-a năucit”
Digi24
Actorul Sam Neill, despre terapia revoluționară care l-a vindecat de cancer: „Tocmai am făcut o tomografie. Este extraordinar”
Cancan.ro
Soțul Valentinei din Vâlcea, răpus de durere, după moartea soției lui: 'Nu pot să stau în picioare. Mâine o înmormântez” 😢
Ce se întâmplă doctore
Vedetele care au slăbit după ce și-au făcut operație de micșorare a stomacului. Au topit rapid kilogramele în plus și arată senzațional
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Lidl vine cu produse ieftine perfecte de 1 Mai. Ce poți lua pentru ieșirea cu mașina în natură
Descopera.ro
Pâine veche de 2.000 de ani, descoperită într-o celebră tabără militară
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Insula mai puțin știută de turiști care are o plajă asemenea celor din Caraibe