Prima pagină » Cultură » Sezonul 6 din serialul „The Crown” nu va conține scena morții prințesei Diana

Sezonul 6 din serialul „The Crown” nu va conține scena morții prințesei Diana

Sezonul 6 din serialul „The Crown” nu va conține scena morții prințesei Diana

Producția celui de-al șaselea sezon al serialului „The Crown” de la Netflix este în desfășurarea, dar nu va conține accidentul de mașină al Prințesei Diana, cel care a dus la moartea acesteia.  Conform publicației Dedline, coliziunea nu va fi recreată pentru serial.

„Momentul exact al impactului nu va apărea în serial”, a spus Netflix într-un comunicat de presă.

Vestea că streamerul a renunțat să filmeze accidentul fatal de mașină vine la puțin timp după ce fusese luată decizia de a recrea scena morții Dianei, care are loc în cronologia celui de-al șaselea sezon al dramei Netflix câștigătoare de Emmy. Sezonul 5 al serialului va fi disponibil începând cu 9 noiembrie, pe Netflix.

„Ne-a fost teamă să ajungem în acest punct. Pe măsură ce ne apropiam de momentul în care ar fi trebuit să filmăm scena respectivă ne-am dat seama că există o anumită anxietate; o senzație palpabilă de a fi prea intruzivi, cu atât mai mult cu cât există o sensibilitate mare în jurul acelui moment.”, a declarat o sursă din echipa de producție.

Prințesa Diana și iubitul ei Dodi Al-Fayed au murit pe 31 august 1997, într-un accident auto în tunelul Pont de l’Alma din Paris. Erau pasageri în mașină, în timp ce Henri Paul conducea vehiculul. Trevor Rees-Jones, un consultant de securitate pentru tatăl lui Al-Fayed, se afla și el împreună cu ei și a fost singurul supraviețuitor. Al-Fayed și Paul au murit la locul accidentului, în timp ce Diana avea să moară câteva ore mai târziu din cauza rănilor suferite.

Se pare că accidentul efectiv nu va fi recreat pentru „The Crown”, dar serialul va relata evenimentele care au avut loc înainte și după ciocnire.

Elizabeth Debicki o interpretează pe Diana în „The Crown”, în timp ce Dominic West joacă rolul lui Charles.

Foto: Profimedia Images

CITEȘTE ȘI: Russell Crowe a fost prezent la proiecţia noului său film, la Vatican

Documentarul satiric „Al cui câine sunt?” are premiera internațională la Festivalul de Film de la Varșovia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avarie în Capitală: Mii de bucureșteni, fără apă și căldură. Când se va relua livrarea agentului termic
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Ramona Olaru, ATAC virulent la Alex Bodi după ce a făcut destăinuiri despre trecutul ei! Vedeta Antenei 1 pune tunurile pe el: 'Ne vedem la București și...
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
„De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei
Mediafax
Doi copii din Vaslui, găsiți morți după ce s-au înecat în acumularea Tăcuta
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Ce interdicție a avut Mirabela Grădinaru în prima lună de președinție a lui Nicușor Dan. Fiica celor doi a pătimit cel mai mult
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Care tren traversează 3 țări și 8 fusuri orare în 7 zile?