Prima pagină » Știri externe » Înșelătorie pe WhatsApp, în perioada sărbătorilor de iarnă: „Bună, ți-am trimis un cod din greșeală, ai putea să-l trimiți înapoi?”

Înșelătorie pe WhatsApp, în perioada sărbătorilor de iarnă: „Bună, ți-am trimis un cod din greșeală, ai putea să-l trimiți înapoi?”

Înșelătorie pe WhatsApp, în perioada sărbătorilor de iarnă: „Bună, ți-am trimis un cod din greșeală, ai putea să-l trimiți înapoi?”

Virusul „codului Whatsapp” lovește din nou, iar contul celui care îl accesează se blochează și livrează date, fotografii și videoclipuri hacker-ilor, scrie Mediafax. Redenumit deja „înșelătoria de Anul Nou”, este o modalitate rapidă și ușoară de a prelua controlul chat-urilor altor persoane.

Este descris ca un virus care blochează WhatsApp, dar este vorba despre un mesaj cu un cod din șase cifre pe care mulți îl primesc.

Potrivit Mediafax, care citează Corriere della Sera, sistemul este simplu, dar eficient. Victima primește un mesaj, cu un cod din șase cifre, care apare ca un mesaj autentic, de parcă ar veni de la asistența WhatsApp, însă l-a cerut un hacker în locul nostru.

Apoi, vine un mesaj de la un număr pe care nu îl cunoaștem, dar, pentru a face capcana mai credibilă, expeditorul are fotografia unui cunoscut de-al nostru.

Textul pare autentic: „Bună, ți-am trimis un cod din greșeală, ai putea să-l trimiți înapoi?”, iar prima noastră reacție este să ne gândim că expeditorul și-a schimbat numărul, putem avea încredere în el.

Aici începe faza a doua a înșelăciunii. Odată ce i-a fost trimis codul, hacker-ul se poate preface că suntem noi, exact ca atunci când schimbăm telefonul și instalăm Whatsapp-ul pe unul dintre dispozitive, introducând codul de autentificare. Rezultatul este că hacker-ul va putea folosi chat-ul nostru, iar noi nu.

Înșelătoria se bazează pe naivitatea oamenilor, deoarece nimeni nu ne va cere vreodată codul de autentificare. Odată preluat controlul profilului, începe reacția în lanț. Hackerul poate vedea contactele și grupurile noastre, ne poate contacta prietenii și rudele etc.

Înșelătoria a început de mult timp, dar a revenit în ultimele zile cu mesaje de abordare ascunse printre urările de bine. Conform Agenției ANSA, sute de persoane au căzut deja victimele acestei înșelăciuni, inclusiv senatorul Gianpietro Maffoni.

Ca măsură de prevenție, este suficient să nu dăm codul din șase cifre nimănui. Dacă, pe de altă parte, l-am dat deja, putem recâștiga controlul profilului cerând Whatsapp un nou cod.

Introducând numărul de telefon și codul, ar trebui să putem accesa din nou profilul nostru și să avem control deplin asupra acestuia.

În cazul în care hacker-ul a schimbat numărul de telefon al profilului, trebuie să contactăm Whatsapp și, în cazuri extreme, să dezactivăm contul.

Anunț important pentru utilizatorii WhatsApp. Acestea sunt telefoanele pe care aplicația nu va mai funcționa de la începutul anului 2021

Este considerată, fără rezerve, cea mai populară aplicație de chat la nivel mondial, însă utilizatorii Whatsapp trebuie să știe că începutul anului 2021 vine cu unele surprize.

Aplicația Whatsapp nu va mai funcționa pe mai multe modele de smartphone-uri cu sistem de operare iOS și Android, potrivit informațiilor furnizate de Statista și de Whatsapp.

Totuși, este vorba despre versiuni mai vechi ale celor două platforme.

În ceea ce privește Android, nu vor mai putea rula WhatsApp smartphone-urile cu sistem de operare Android 4.0.3 sau mai vechi, exemplele fiind HTC Desire, LG Optimus Black, Motorola Droid Razr sau Samsung Galaxy S2.

Modelele cu sistem de operare iOS  care vor pierde accesul la aplicația Whatsapp

Modelele cu sistem de operare iOS  care vor pierde accesul la aplicația Whatsapp sunt 4S, 5, 5S, 5C, 6, 6 Plus și 6S, 6S Plus, dar asta doar în cazul în care nu sunt actualizate la versiunea iOS 9 sau o versiune mai nouă.

Trebuie menționat că, în cazul iPhone 6S, 6S Plus și iPhone SE (n.red. – prima generație), actualizarea respectivă nu va reprezenta un impediment pentru utilizatori, fiindcă dispozitivele acestea au acces chiar și la iOS 14.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
A deschis succesiunea pentru averea Rodicăi Stănoiu?! L-am fotografiat pe 'puișorul' ministresei la notariat!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
De ce suntem mereu pe ultimul loc în Europa? „Avem cel mai mare consum de divertisment ieftin: TikTok 12 ore/zi”
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Artistul celebru care a fost masat de femeile depistate cu lepră la Cluj! Cele două și-au oferit serviciile la UNTOLD
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Ar putea fi „Steaua din Betleem” o planetă? Un vizitator strălucitor ne oferă un indiciu