Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ionuț Cristache, jurnalist: „România este o casă în care nu s-a mai întâmplat nimic. Va veni un moment al decontului”

Ionuț Cristache, jurnalist: „România este o casă în care nu s-a mai întâmplat nimic. Va veni un moment al decontului”

Ionuț Cristache, jurnalist, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta spune că România nu este altceva decât o tragedie. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„România este ca o casă. Când în 30 de ani nu schimbi geamul, nu repari priza, nu repari găurile – la un moment dat cade casa pe tine. Am niște date foarte simple, găsești rapoarte de la instituții ale statului român: 28% dintre podurile din România sunt mai vechi de 100 de ani, 41,6% au o vechime cuprinsă între 50 și 100 de ani. Durata medie a podurilor din România e de 40 de ani, după care începe colapsul. În curând vor cădea poduri. România e o tragedie. Două treimi din rețeaua feroviară a României a depășit durata de viață proiectată. Avem 13.500 km, asta înseamnă că 9.000 sunt pe ducă, oricând poate să deraieze, să cedeze”, a declarat Ionuț Cristache.

Timp de 30 de ani, în țara noastră nu s-au făcut îmbunătățiri, consideră jurnalistul.

„Avem 16.500 de km de drumuri naționale. 8.000 de km au expirate. România este o casă în care 30 de ani nu s-a întâmplat nimic. N-am dat un var, n-am peticit un gard, nu am bătut un cui. Cade casa. La un moment dat, vine un moment al decontului. Autostrada Soarelui poate fi oricând inundată. Localitățile din deltă sunt liniare, fiind protejate de niște diguri care n-au mai fost întărite de 60-70 de ani”, a adăugat Cristache.

De asemenea, un subiect important este cel al drogurilor, spune acesta.

„Liceele din București sunt pline de copii drogați. Nu își pune nimeni problema? Pescarii din Deltă găsesc tone de droguri eșuate. E clar că există niște rețele. Este o problemă de siguranță națională faptul că toată lumea se droghează în țara asta? Povestea drogurilor e o chestiune de siguranță națională? Eu cred că da”, a încheiat jurnalistul.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Țara care caută 16 oameni pentru un sejur de vis, totul gratuit
Digi24
O femeie din Cluj a murit apărându-și fiica de fostul iubit, pe numele căruia era ordin de protecție
Cancan.ro
Lista pensionarilor scutiți de CASS. Cine nu plătește contribuția, deși are pensie peste 3.000 de lei
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Fabrica uitată de lângă „autostrada cu tuneluri”. Cum a ajuns în ruină uzina de oțet și solvenți de la Margina
Mediafax
Țara celor o mie de insule, unde se află cheile paradisului
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Șeful FSB lansează teorii halucinante: NATO creează arme biologice cu acțiune selectivă în spațiul CSI și pregătește revoluții prin AI
Cancan.ro
Data exactă când ajunge România sub domul de căldură care a făcut ravagii în vestul Europei
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa lui Cristian Mungiu. Regizorul premiat la Cannes locuiește într-o vilă spectaculoasă din București
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Nicolae Ceaușescu și vânătorile extravagante: 82 de mistreți împușcați într-o singură zi