Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Victor Ponta: „Problema economică se rezolvă dacă intrăm în Schengen cu partea terestră”

VIDEO | Victor Ponta: „Problema economică se rezolvă dacă intrăm în Schengen cu partea terestră”

Victor Ponta, fost premier al României, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Fostul premier al României confirmă că a văzut o mică cedare din partea austriecilor. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Povestea intrării cu aeroporturile în Schengen este una de imagine. Pentru turiști este un lucru bun că nu mai stau la coadă în aeroporturi. Problema economică se rezolvă dacă intrăm în Schengen cu partea terestră.

Am văzut o mică cedare din partea austriecilor. Parlamentul olandez a fost informat de Guvern că aprobă aderarea Bulgariei la Schengen. Ministrul de Interne negociază Air Schengen. Nu a fost anunțată o dată oficială.

Nu se știe dacă intrăm terestru în Schengen în anul 2024. Statele Unite ale Americii nu ridică vizele românilor, pentru că decizia este luată de congres”, a spus Victor Ponta, fost premier al României.

Reamintim că Olanda, alături de Austria, s-au opus în urmă cu un an intării Bulgariei în spaţiul de liberă circulaţie, în timp ce România s-a lovit numai de veto-ul Vienei.

Alin Mituța recunoaște că lucrurile nu sunt chiar așa de simple, ținând cont de componenta noului parlament olandez votat recent, unde partidele extremiste au câștigat foarte multe mandate, motiv pentru care votul nu va fi doar o formalitate.

În acest context, România și Bulgaria au la dispoziție o perioadă, de aproximativ o lună, pentru a convinge Austria să accepte admiterea lor în Spațiul Schengen. România şi Bulgaria şi-au depus însă candidatura împreună pentru aderarea la Schengen, astfel că cele două ţări sunt privite „la pachet.”

Reamintim că ministrul austriac de interne Gerhard Karner a anunțat luni, în premieră, că Viena este dispusă să relaxeze veto-ul austriac la Schengen în cazul României și Bulgariei, astfel încât cele două țări să intre mai întâi cu aeroporturile.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!

Recomandarea video

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Prosport.ro
Reacția germanilor despre Dan Petrescu după ce au văzut că a slăbit 30 de kilograme din cauza tratamentului
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Ninge 10 zile fără oprire în aceste orașe din România. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare