Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Victor Ponta: „România are o datorie de 700 de miliarde de lei. Tinerii nu vor să plătească taxe ca să ne achite datoria”

VIDEO | Victor Ponta: „România are o datorie de 700 de miliarde de lei. Tinerii nu vor să plătească taxe ca să ne achite datoria”

Marius Tucă Show

Victor Ponta, fost premier al României, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta spune că există posibilitatea să intrăm în incapacitate de plată, deoarece tinerii nu vor să plătească taxe ca să ne achite datoria. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

„Nu a dat nimeni nicio știre despre datoria publică. România are o datorie de 700 de miliarde de lei. În 2019 aveam 34% dintr-un PIB mult mai mic. Noi plătim 8 miliarde de euro numai dobânzi.

De ce ne toată lumea împrumut? Pentru plătim dobânzi foarte mari. Problema este că la un moment dat, nu în 2024, pentru că sunt alegerile, dar în 2025 o să spunem ok, acuma hai să facem bugetul României, 50 de miliarde din care 10 miliarde îi dăm din prima pe dobânzi”, a menționat Victor Ponta.

Fostul premier al României, Victor Ponta, precizează că dacă anul acesta România împrumută 35 miliarde de euro, în 2025 se mai adaugă aproximativ încă 100 de miliarde de euro.

„Germania dacă vrea să se împrumute acum primește dobândă de 2%, pentru că este puternică. În schimb, România când se împrumută primește dobândă de 8%”, spune acesta.

„Tinerii din România, copiii mei și ai tăi nu vor plătească taxe și impozite în România ca ne plătească nouă datoriile. Noi nu suntem în zona euro și nici nu vom fi.

În anul 2015 am avut ocazia să intrăm și noi în zona euro. Este posibil să intrăm în incapacitate de plată, deoarece tinerii nu vor să plătească taxe. Nu am fi singurii, și alții au mai intrat în incapacitate de plată”, mai spune Victor Ponta în emisiunea „Marius Tucă Show”.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Este adevărat că există două locuri în lume unde poți păși direct pe mantaua Pământului?