Prima pagină » Emisiuni » VIDEO | Ion Cristoiu: „China nu e chiar așa prietenă cu Rusia. La masa lumii este o singură țară și ea se zbate să rămână singură la masă. În relația dintre Rusia și China, cea interesată în embargou este China”

VIDEO | Ion Cristoiu: „China nu e chiar așa prietenă cu Rusia. La masa lumii este o singură țară și ea se zbate să rămână singură la masă. În relația dintre Rusia și China, cea interesată în embargou este China”

Bianca Iliescu

Ion Cristoiu, publicist și scriitor, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Domnia-sa a comentat declarațiile președintelui american Joe Biden, potrivit cărora Statele Unite vor interveni militar în cazul unui atac al Chinei asupra Taiwanului. Afirmațiile au fost făcute în contextul în care șeful de la Casa Albă a comparat o potențială invazie a Taiwanului de către China cu războiul provocat de Rusia în Ucraina.

M. Tucă: Este acea declarație a lui Biden în legătură cu China și cu Taiwanul, că ei (americanii n.r) vor riposta ca să apere Taiwanul, dacă va fi cazul.

Ion Cristoiu: A fost o declarație iresponsabilă, pentru că măcar de ochii lumii trebuia să sugerezi – China nu e chiar așa prietenă cu Rusia. Noi trăim un moment care este infinit mai mare și mai important decât războiul din Ucraina, pentru că aveau această ridicare, încetul cu încetul, a Chinei, a Indiei, a unor țări care vor loc la masa lumii. La masa lumii este o singură țară și ea se zbate să rămână singură la masă, nu judec nici pozitiv, nici negativ. În relația dintre Rusia și China, cea interesată în embargou este China. Câtă vreme China a fost o țară nedezvoltată, la imensul ei potențial, are nevoie de energie. Ea nu are și Rusia dădea prin embargou. China abia așteaptă să fie acest embargou, ca să vină către ea, pentru că dezvoltarea industrială, aproape peste noapte a Chinei cere energie.”

O nouă ediție Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cea mai terapeutică ieșire solo pe care o poți face singură! A explodat pe TikTok și cucerește România
Digi24
Pedro Sanchez sare în apărarea lui Lamine Yamal după reacția furioasă a Israelului la gestul fotbalistului cu steagul Palestinei
Cancan.ro
BREAKING‼️ A fost găsită MOARTĂ, în celulă! Ce s-a întâmplat cu Amiana, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
De ce și-au pus greii PSD „sechestru” pe nume. Mutarea bizară de la OSIM
Mediafax
Te poți îmbogăți dacă ai un asemenea telefon vechi! Ai și tu unul uitat prin casă?
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Andreea Ibacka, declarații bulversante despre violența conjugală: 'Există viață după abuz. Nicio femeie nu merită să trăiască în frică'
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vechi lansator de rachete neghidate românesc LAROM, prezentat la BSDA 2026 într-o versiune modernizată cu rachete de precizie: „Costă o fracțiune din unul nou”
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Una din cinci persoane prezintă risc cardiac ascuns, avertizează un nou studiu