Prima pagină » Economic » Băsescu: Vom reuși să avem creștere economică de 2,5% în 2013 dacă reușim să absorbim fondurile UE

Băsescu: Vom reuși să avem creștere economică de 2,5% în 2013 dacă reușim să absorbim fondurile UE

Băsescu: Vom reuși să avem creștere economică de 2,5% în 2013 dacă reușim să absorbim fondurile UE
Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, la începutul întrevederii cu președintele PE, Martin Schulz, că România va avea în 2013 o creștere economică de 2,5%, așa cum este prognozat, dacă se va reuși absorbția fondurilor UE.

Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, la începutul întrevederii cu președintele PE, Martin Schulz, că România va avea în 2013 o creștere economică de 2,5%, așa cum este prognozat, dacă se va reuși absorbția fondurilor UE, informează Mediafax.

„Sunt pe deplin de acord cu dumneavoastră privind subiectul absorbției fondurilor europene, vom avea anul viitor o creștere economică de 2,5% dacă vom reuși să absorbim fondurile europene”, i-a spus Băsescu lui Schulz.

De asemenea, președintele PE a apreciat indicatorii României privind datoria publică și prognoza de creștere economică în 2013. „Cred că cifrele României privind datoria suverană și perspectiva de creștere sunt foarte bune. Credeți-mă că multe state UE ar fi bucuroase să aibă asemenea cifre, o prognoză de 2,5% creștere pentru 2013 și datorie suverană de 34,8% din PIB, cred”, a spus Schulz.

Liderul PE a afirmat și că în discursul său din Parlamentul României a exprimat încă o dată îngrijorarea sa privind dezbaterea despre perspectiva financiară a UE.

„Cred că PE este într-o largă majoritate angajat pentru susținerea Politicii de Coeziune, pentru că acesta este cel mai bun instrument pentru creearea de investiții private și investiții publice-private care să ducă la crearea de locuri de muncă. Pentru a stabiliza dezvoltarea, avem nevoie de instrumentul coeziunii”, a mai spus Schulz.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Europa a dezvăluit un posibil rival pentru racheta Starship de la SpaceX