Prima pagină » Economic » BNR face angajări. Ce „competențe comportamentale” trebuie să aibă un „deținător de chei la ușa de tezaur”

BNR face angajări. Ce „competențe comportamentale” trebuie să aibă un „deținător de chei la ușa de tezaur”

Banca Națională a României (BNR) a scos la concurs șapte posturi printre care se numără cel de controlor de tezaur la regionala București și cel de referent de specialitate în cadrul Direcției Tehnice și Mentenanță.

Banca Națională a României (BNR) a scos la concurs șapte posturi printre care se numără cel de controlor de tezaur la regionala București și cel de referent de specialitate în cadrul Direcției Tehnice și Mentenanță. Anunțurile complete precum și condițiile de participare sunt publicate pe site-ul oficial al Băncii.

În 2011, salariul mediu net lunar în cadrul BNR a fost de aproape 1.200 de euro, mai mare decât cel al unui ministru din Guvernul României. La finalul aceluiași an, BNR avea 1.861 de angajați, conform Raportului oficial al Băncii privind activitatea proprie în 2011.

Ce fel de angajați caută BNR

Candidații care vor să aplice pentru cele șapte posturi vacante din cadrul BNR trebuie să cunoască, printre altele, limba engleză și, în cele mai multe dintre cazuri, să știe să utilizeze corect programele din pachetul Microsoft Office și browser-ul Internet Explorer.

Toate contractele de muncă vor fi încheiate pe o durată de timp nedeterminată.

Pentru a putea intra în concurs, candidații nu trebuie să opteze pentru posturi care să se afle în aceleași structuri organizatorice în care sunt angajate și rudele acestora și pentru funcții care să se afle într-o „relație ierarhică sau funcțională cu un post ocupat de soțul/ soția, părinții, copiii, frații/ surorile candidatului”.

Nu sunt admiși nici cei care au participat la mai mult de trei concursuri pentru un post similar în ultimii trei ani.

1. Controlor tezaur la Sucursala Regională București, Serviciul casierie

– termenul limită de înscriere: 15 februarie

Persoana care va obține acest loc de muncă va fi „deținător de chei la ușa de tezaur” și va participa la activități de primire, recepție, păstrare și eliberare de numerar și de alte valori în și din tezaur.

Ea trebuie să aibă studii superioare, să fie licențiată în domeniul științelor economice și să știe să utilizeze programele din pachetul Microsoft Office și browser-ul Internet Explorer.

Candidații care vor să aplice pentru acest post trebuie, de asemenea, să dețină o serie de „competențe comportamentale”.

FOTO: site BNR

2. Referent de specialitate la Direcția Tehnică și Mentenanță, Serviciul tehnic, mentenanță echipamente și instalații

– termenul limită de înscriere: 18 februarie

Românii care vor să obțină acest loc de muncă trebuie să aibă cel puțin trei ani de experiență în domeniul tehnic și să fie absolvenți de studii superioare pe profil tehnic. Candidații trebuie, de asemenea, să știe să utilizeze programele pachetului Microsoft Office și să dețină cunoștințe de limba engleză.

3. Referent de specialitate la Direcția Servicii Informative, Serviciul administrare rețele

– termenul limită de înscriere: 15 februarie

Potrivit anunțului de angajare publicat pe site-ul oficial al Băncii Naționale, persoanele care aplică pentru obținerea acestui loc de muncă trebuie să aibă următoarele studii și cunoștințe:

– studii superioare absolvite cu diplomă de licență, în domeniul IT, la una dintre următoarele facultăți: Facultatea de electronică/electrotehnică și telecomunicații sau echivalent, Facultatea de automatică și calculatoare sau echivalent, Facultatea de matematică, Facultatea de cibernetică sau echivalent;
– minimum 2 ani de experiență în domeniul IT, pe posturi cu studii superioare;
– cunoștințe privind componența calculatoarelor personale tip IBM PC și noțiuni de depanare a acestora;
– cunoștințe de configurare și depanare hardware a arhitecturilor de tip server;
– cunoștințe privind instalarea și depanarea sistemelor de operare, MS Windows XP, MS Windows 7;
– cunoștințe privind instalarea și administrarea sistemelor de operare pentru rețea MS Windows 2003 Server;
– cunoștințe privind suita de protocoale de comunicație TCP/IP;
– cunoștințe de proiectare și întreținere a rețelelor locale de calculatoare: infrastructura fizică pasivă, echipamente active;
– cunoștințele privind administrarea sistemului de mesagerie electronică MS Exchange Server 2003 sau a sistemelor de operare tip Unix/Linux reprezintă un avantaj;
– cunoașterea limbii engleze.

Celelalte locuri de muncă disponibile în cadrul BNR în această perioadă sunt:

referent de specialitate la Direcția Servicii Informatice, Serviciul sisteme informatice

referent de specialitate la Agenția Brăila, Activitățile de raportări statistice, sondaje de conjunctură și comunicare

referent de specialitate (inginer constructor) la Direcția Patrimoniu și Investiții, Serviciul investiții

referent de specialitate la Direcția Comunicare, Serviciul analiză de imagine și dezvoltare de proiecte în domeniul relațiilor publice.

Detalii suplimentare legate de posturile vacante din cadrul BNR, modalitatea de înscriere și etapele concursului pot fi găsite pe site-ul oficial al băncii centrale.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zelenski avertizează că Rusia ar putea primi până la 50.000 de soldați nord-coreeni
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Marco Verratti, dezbrăcat de o dansatoare într-un club exclusivist din Mykonos. Campionul italian a cedat complet în fața ispitei!
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
SURSE Noile condiții puse de Bolojan pentru a vota un guvern
Mediafax
NASA trimite un avion să „prindă” umbra eclipsei. Misiunea care va prelungi întunericul total
Click
Orașele din România care au cucerit doi turiști americani. Au ajuns din întâmplare în țara noastră și au cheltuit 4.000 de dolari
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Cercetătorii tocmai au imprimat 3D unul dintre cele mai dure metale de pe Pământ