Prima pagină » Economic » Când va ajunge dolarul la egalitate cu euro

Când va ajunge dolarul la egalitate cu euro

Când va ajunge dolarul la egalitate cu euro
Claudiu Cazacu, analist-șef al sucursalei din România a Casei de brokeraj X-Trade Brokers, a declarat pentru MEDIAFAX că, în următoarele săptămâni se așteaptă ca dolarul american să ajungă la paritate cu euro.

„Credem că este posibil să avem un euro egal cu dolarul american, chiar și anul acesta, cel târziu la începutul anului viitor. Vorbim despre următoarele săptămâni”, a precizat Claudiu Cazacu. El a mai spus că dolarul este pe trend ascendent de mai multă vreme, iar acum a ajuns un nivel pe care nu l-a mai atins din 2002 în raport cu moneda unică europeană.

„Motivul pentru care dolarul s-a apreciat este ieșirea dintr-o perioadă de consolidare a cotațiilor euro-dolar. Concret, este vorba despre întărirea politicii monetare în SUA. FED nu numai că a majorat dobânda de referință cu 0,25%, dar a și pregătit piețele pentru încă alte trei astfel de majorări anul viitor, în timp ce așteptările inițiale erau doar pentru două măriri de dobândă. Cu dobânzi mai mari decât se poate găsi în Europa, capitalurile sunt atrase de plasamente în SUA. Dolarul crește față de euro, iar euro se întărește în raport cu leul, deci efectul este cumulat față de moneda noastră”, a adăugat reprezentantul casei de brokeraj.

Pentru România, un dolar mai puternic înseamnă scumpirea carburanților. „Majorările de prețuri nu vor apărea imediat. Însă dolarul intră în calculul combustibililor pe piața internă. Iar această scumpire se duce pe orizontală și în alte zone. Pentru cei care au credite în dolari, dar care nu cred că sunt foarte multe, efectul este unul negativ. Cei care au însă economii în dolari au de câștigat. De asemenea, au de câștigat cei care exportă în afara Europei, cu prețuri stabilite în dolari. Din păcate, cei mai mulți dintre acești exportatori vând materie primă și nu produse cu valoare adăugată mare. Pe de altă parte, produsele importate din China se vor scumpi”, a adăugat Claudiu Cazacu.

Dolarul a atins joi un maxim istoric, micșorând diferența față de euro, pe fondul deciziei FED de a mări dobânda de referință cu 0,25%.

Potrivit cursului oficial publicat joi de BNR, dolarul a atins un nou maxim istoric, micșorând diferența față de euro.

Astfel, dolarul american a fost cotat la 4,3146 lei, în vreme ce moneda europeană a atins 4,5202 lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un tratament comun pentru acnee a fost asociat cu un risc de schizofrenie cu 30% mai mic