Prima pagină » Economic » Cea mai mare tranzacție de pe piața de artă în 2015. Cu cât s-a vândut „Țărăncuța cu fuior” a lui Grigorescu

Cea mai mare tranzacție de pe piața de artă în 2015. Cu cât s-a vândut „Țărăncuța cu fuior” a lui Grigorescu

Cea mai mare tranzacție de pe piața de artă în 2015. Cu cât s-a vândut „Țărăncuța cu fuior
Lucrarea "Țărăncuța cu fuior" a lui Nicolae Grigorescu a fost adjudecată joi seara pentru 85.000 de euro, fiind cel mai important rezultat pe acest an pe piața românească de artă, potrivit Casei de licitații Artmark.

Lucrarea „Cap de copil” de Nicolae Tonitza a fost adjudecată pentru suma de 58.000 euro, fiind cea de-a doua vedetă a licitației de joi.

Lucrarea lui Theodor Pallady „Nud în fotoliu roșu” a fost adjudecată cu 17.000 euro, „Costum cu motive pastorale” de Georgeta Năpăruș a fost adjudecată cu 11.000 euro, „Deal” de Horia Bernea – adjudecat: cu 10.000 euro, iar „Piață din Tulcea” de Nicolae Dărăscu a fost vândută cu 10.000 euro. În total la licitație au fost vândute lucrări de peste 400.000 euro.

Piața de artă din România, evaluată la circa 15 milioane euro, a crescut de șase ori în perioada 2008-2013, ajungând la 6.000-10.000 de tranzacții pe an, potrivit reprezentanților Artmark.

Avocatul Alexandru Bâldea ester acționarul majoritar al grupului Artmark. Conform raportului prezentat pe site în 2003 Artmark a avut un profit net de 2,268 milioane de lei și capitaluri proprii de 9,125 milioane de lei. Numele Artmark este legat de Dinu Patriciu, care a fost unul dintre fondatori, potrivit Ziarului Financiar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Deputat PNL: Orice tentativă de schimbare a guvernului echivalează cu sabotarea unui obiectiv de țară
Digi24
Măsuri disperate în Iran înaintea unei posibile invazii terestre. Teheranul a început recrutarea copiilor
Cancan.ro
Codruța Filip, dezvăluirile MOMENTULUI după divorțul de Valentin Sanfira: 'Am aflat mai mult decât pot să duc”
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Destinația din Europa unde 300 de euro ajung pentru două săptămâni de vacanță. Povestea unei turiste care nu credea că poate fi atât de ieftin: „Am trăit ca o regină”
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cum arată cel mai luxos tren din lume Cât au plătit doi români pentru aventura din Orient Express
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacă ai un far funcțional, dar celălalt este ars, te amendează poliția? Ce spune Codul Rutier în 2026
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit ruda antică a fluturelui Împărat violet