Prima pagină » Economic » Cel mai scump bilet de avion vândut de sărbători în România

Cel mai scump bilet de avion vândut de sărbători în România

Cel mai scump bilet de avion vândut de sărbători în România
Românii călătoresc mai mult în vacanța de iarnă din 2015, numărul biletelor de avion rezervate dublându-se față de aceeași perioadă a anului trecut, conform unui studiu al agenției de turism online eSKY.ro.

Peste 35% dintre români vor reveni în țară pentru a-și petrece Sărbătorile. Pe de altă parte, 64,70% dintre români vor călători în afara țării, în marile orașe europene, în destinații exotice sau pe alte continente.

Printre cei care au ales să călătorească de Sărbători în afara țării, cea mai populară destinație este Londra, orașul care a condus clasamentul și anul trecut. Pe locul doi se situează Roma, cu o urcare de trei poziții față de anul precedent, urmat de Milano, pe locul trei. Top zece cele mai populare destinații este completat de Madrid (urcare de două locuri față de 2014), Bruxelles (cu o scădere de trei locuri în preferințele românilor), Paris (două poziții mai jos), Bologna (nou în clasament), Dublin (același loc opt, ca și anul trecut), Veneția (nou în clasament) și Dortmund (scădere de un loc).

Clasamentul pe țări este condus de Italia (25,43%), cu orașe precum Bologna, Veneția, Napoli, Pisa, Catania, Bari, Florența și Verona. A doua țară populară pentru călătoriile din această perioadă este Marea Britanie (22,31%), și ale sale orașe precum Liverpool, Manchester și Glasgow, urmată de Germania și Spania, la egalitate (9,46%), plus Franța (5,11%) și Belgia (4,45%), conform aceluiași studiu.

Peste 94% dintre românii care vor călători în afara țării au ales destinații europene pentru vacanța de iarnă din acest an. Cu toate acestea, românii au ales în proporție de 3,58%și destinațiile exotice din Asia, precum Dubai (Emiratele Arabe Unite), Tel Aviv (Israel), Bangkok (Thailanda), Puerto Princesa (Filipine), Hong Kong (Hong Kong) și Kochi (India). America de Nord și America de Sud au fost alese de 0,81% dintre români, aceștia urmând să își petreacă vacanța de iarnă în locuri precum San Jose (Costa Rica), Mexico City (Mexic), New York (Statele Unite ale Americii), Sao Paulo (Brazilia) și Toronto (Canada). În plus, 0,66% dintre călători vor descoperi continentul african, Cape Town (Africa de Sud) și Zanzibar (Tanzania) fiind cele mai populare alegeri.

Recordul pentru cele mai scumpe bilete de avion revin celor doi călători care își vor petrece vacanțele în Mexico City (Mexic), respectiv Phnom Penh (Cambodgia). Pentru prima călătorie s-a achitat suma de 1.147 euro, în timp ce pentru a doua, de 1.141 euro. La polul opus, cel mai ieftin bilet, în valoare de 44 euro, a fost rezervat de un călător ce se va relaxa în Bratislava (Slovacia) de Sărbători. Cel mai hotărât călător și-a planificat vacanța în Cape Town (Africa de Sud) cu 268 de zile înainte, în timp ce călătorul cel mai spontan a ales cu doar 20 de zile înainte o vacanță în Tirana (Albania), potrivit eSKY.ro

Citește în continuare pe zf.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Cătălin Măruță, dezvăluiri tulburătoare despre tatăl lui. Cum a ajuns să-l cunoască cu adevărat abia după ce a murit: „Eram la priveghi”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
O furtună solară ucigașă de acum 800 de ani, descoperită în arbori antici