Prima pagină » Economic » CFR „va depune eforturi susținute” să își achite toate datoriile către furnizorii de energie electrică

CFR „va depune eforturi susținute” să își achite toate datoriile către furnizorii de energie electrică

CFR
CFR SA va transfera în 2014 serviciul de furnizare și gestionare a energiei electrice pentru sectorul feroviar, pe zona geografică a E.ON Energie, către filiala Electrificare CFR SA, operațiunea determinând reducerea costurilor operatorilor de transport cu electricitatea, susține compania de stat.

CFR SA va transfera în 2014 serviciul de furnizare și gestionare a energiei electrice pentru sectorul feroviar, pe zona geografică a E.ON Energie, către filiala Electrificare CFR SA, operațiunea determinând reducerea costurilor operatorilor de transport cu electricitatea, susține compania de stat.

Transferul va respecta prevederile unei legi din 2006, privind un credit de la BERD, și termenii acordului de împrumut încheiat anul trecut, tot cu BERD, privind restructurarea financiară a CFR SA, conform căruia achiziționarea întregii cantități de energie electrică necesară sistemului feroviar se va realiza prin intermediul Electrificare CFR, de pe piața OPCOM, arată administratorul rețelei feroviare, într-un comunicat.

„Această măsură operațională are drept scop îmbunătățirea relației de business cu clienții CFR SA, prin reducerea costurilor percepute tuturor operatorilor de transport feroviar pentru consumul de energie electrică”, se spune în comunicat.

Compania „va depune eforturi susținute” pentru stingerea obligațiilor financiare către toți furnizorii de energie electrică, astfel încât în toate zonele geografice serviciul de furnizare și gestionare a energiei electrice să fie asigurat doar de Electrificare CFR, mai arată sursa citată.
Asociația Companiilor de Utilități din Energie anunța în iulie că CFR avea la jumătatea anului datorii de circa 525 de milioane de lei către companiile din domeniul energetic.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Fenomen ciudat în galaxia vecină Andromeda: O stea colapsată nu a mai trecut prin faza de supernovă