Prima pagină » Economic » Cine este consilierul cu șpaga de 1,4 mil. euro de la Hidroelectrica. Ce și-a scris în CV

Cine este consilierul cu șpaga de 1,4 mil. euro de la Hidroelectrica. Ce și-a scris în CV

Cine este consilierul cu șpaga de 1,4 mil. euro de la Hidroelectrica. Ce și-a scris în CV

Ioan Mihăilă, membru în consiliul de supraveghere al Hidroelectrica și fost consiler al ministrului delegat pentru Energie, Constantin Niță, arestat pentru că a promis unui o mită de 1,4 milioane de euro pentru ca Hidroelectrica să semneze contract bilateral pe patru ani, de 263 de milioane de euro, cu firma Energon Power&Gas, zice în CV-ul său că este un bun cunoscător al energiei și al economiei românești.

„Sunt un bun cunoscător al economiei românești în special al situației hidroenergeticii, cu o vastă experiență în analiză și management, putând organiza și conduce activități de succes. Nu am avut relații de afaceri personale sau prin interpuși cu statul sau cu vreo companie din sistemul energetic național. În diverse rânduri am propus soluții de organizare și reformare a hidroenergeticii românești și am strategii pentru realizarea celor afirmate ce pot fi aplicate, nefiind angajat în nici unul din grupurile de interese din sistemul energetic. Nu sunt membru al niciunui partid politic”, scrie Mihăilă în CV-ul postat pe site-ul Hidroelectrica. Mihăilă va petrece 29 de zile în arest în dosarul de mită privind vânzarea de energie hidro. Alături de el, va fi Eugen Brădean, membru al directoratului Hidroelectrica.

CITEȘTE CONTINUAREA PE ZF.RO

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?