Prima pagină » Economic » CNADNR a semnat contractele pentru loturile 2 și 3 ale autostrăzii Lugoj-Deva. Care sunt constructorii

CNADNR a semnat contractele pentru loturile 2 și 3 ale autostrăzii Lugoj-Deva. Care sunt constructorii

CNADNR a semnat contractele pentru loturile 2 și 3 ale autostrăzii Lugoj-Deva. Care sunt constructorii
CNADNR a semnat contractele pentru construcția loturilor 2 și 3 ale autostrăzii Lugoj-Deva, atribuite în luna mai asocierii italiene Salini - Secol, respectiv unui consorțiu care reunește o firmă a omului de afaceri Theodor Berna, două companii din Spania și una din Olanda.

CNADNR a semnat contractele pentru construcția loturilor 2 și 3 ale autostrăzii Lugoj-Deva, atribuite în luna mai asocierii italiene Salini – Secol, respectiv unui consorțiu care reunește o firmă a omului de afaceri Theodor Berna, două companii din Spania și una din Olanda.

Unul dintre contracte a fost semnat vineri, iar celălalt luni.

Câștigătorii celor două proiecte au desemnați în luna mai, însă procedurile au fost contestate.

Lotul 2 a fost atribuit asocierii italiene Salini – Secol, lotul 3 consorțiului Teloxim Con SRL (controlată de omul de afaceri Theodor Berna) – Comsa SA (Spania) – Aldesa Construcciones SA (Spania) – Arcadis Eurometudes SA (Olanda).

La Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) au fost înregistrate, în luna mai, contestații formulate de Spedition UMB și Strabag referitoare la procedura de atribuire a contractelor de proiectare și execuție a loturilor 2 și 3.

CNSC a respins ca nefondate contestațiile și a dispus continuarea procedurilor de atribuire. Împotriva acestei decizii au fost formulate plângeri la Curtea de Apel, acestea fiind de asemenea respinse de instanță.

CNADNR estima anul trecut costuri de puțin peste un miliard de lei, fără TVA, pentru fiecare lot.

În 2011 CNADNR a selectat consorțiul Tirrena Scavi-Societa Italiana per Condotte d”Acqua- Cossi Construzioni pentru primul lot al autostrăzii, iar în august 2013 administratorul rețelei de transport a semnat cu asocierea Tehnostrade – Spedition UMB, companii controlate de omul de afaceri Dorinel Umbrărescu, contractul pentru proiectarea și construcția lotului 4.

Autostrada Lugoj – Deva face parte din Coridorul IV paneuropean, care începe în Germania și se continuă pe ruta Praga-Viena-Bratislava-Budapesta. În România, traseul trece prin Nădlac, Arad, Deva, Orăștie, Sibiu, București, Fetești și Constanța, ruta continuând până la Istanbul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Haos meteo în România! Grindină, vijelii și ploi torențiale până joi
Digi24
Coreea de Nord și-a modificat Constituția: ce se întâmplă dacă Kim Jong Un e asasinat
Cancan.ro
Săndel Bălan, prima reacție după ce NU a fost invitat la nunta Andreei cu Victor Cornea. De unde a pornit TOT scandalul cu fiica lui, de fapt
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Ce aduce pentru buzunarul cetățeanului de rând aderarea României la OCDE. „Sunt multe nuanțe cu mai multe culori”
Mediafax
Schimbare istorică la Fed, summit exploziv la Beijing: o săptămână de foc pentru piețe
Click
Așa nu ai mai văzut-o pe Andreea Tonciu! Ținuta purtată în mall a atras privirile celor din jur: „Noua modă pe 2027”
Digi24
„Războiul prosoapelor” Un turist a fost despăgubit cu 1.000 de euro după ce nu a găsit şezlonguri libere pe plaja unui hotel
Cancan.ro
Rezultatele necropsiei lui Alice, eleva de 18 ani ucisă la ferma unde făcea practică. Detalii CUTREMURĂTOARE
Ce se întâmplă doctore
Gestul neașteptat făcut de Andreea Ibacka după ce s-a zvonit că a divorțat de Cabral! A confirmat indirect
Ciao.ro
E oficial! Andreea Ibacka, despre divorț: 'Available pentru nunți, botezuri, cumetrii, divorțuri, orice'
Promotor.ro
Este oficial, avem Programul Rabla și în 2026. Dar numai pentru anumite mașini și doar pentru persoane fizice
Descopera.ro
Telescopul Spațial James Webb a descoperit o galaxie bizară!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un canibal vede multe tipe aproape goale pe o plajă din Mamaia
Descopera.ro
De ce nu am găsit încă extratereștri? Paradoxul care îi pune în dificultate pe cercetători