Prima pagină » Economic » Cursurile BNR pentru euro și dolar au coborât vineri, la 4,6118 lei/euro, respectiv 3,7575 lei/dolar

Cursurile BNR pentru euro și dolar au coborât vineri, la 4,6118 lei/euro, respectiv 3,7575 lei/dolar

Cursurile BNR pentru euro și dolar au coborât vineri, la 4,6118 lei/euro, respectiv 3,7575 lei/dolar
Banca Națională a României (BNR) a anunțat vineri un curs în scădere cu 0,87 bani pentru euro, la 4,6118 lei/euro, iar referința pentru dolar a coborât mai accentuat, cu 5,23 bani, la 3,7575 lei/dolar.

Banca Națională a României (BNR) a anunțat vineri un curs în scădere cu 0,87 bani pentru euro, la 4,6118 lei/euro, iar referința pentru dolar a coborât mai accentuat, cu 5,23 bani, la 3,7575 lei/dolar, informează Mediafax.

Banca centrală a afișat joi referințe în creștere pentru euro și dolar, de 4,6205 lei/euro, respectiv 3,8098 lei/euro, însă cursurile nu au depășit recordurile istorice de marți.

Leul s-a apreciat vineri și în fața francului, referința coborând de la 3,8474 lei/franc la 3,8401 lei/franc.

Cursurile de referință leu/dolar și leu/franc sunt calculate de BNR în funcție de paritatea leu/euro și ratele de schimb euro/dolar și euro/franc.

Primele operațiuni de vineri au fost realizate la 4,6100 lei/euro, ușor sub nivelurile de joi de la ora 17:00, de 4,6155 – 4,6180 lei/euro.

Cotațiile au continuat să scadă în prima oră de tranacționae, iar minimul zilei a fost 4,6000 lei/euro. Unii dealeri au spus că această apreciere ar putea fi tradusă printr-o reacție întârziată a jucătorilor pe cursul leu/euro la declarația de joi a președintelui Băncii Centrale Europene, Mario Draghi, potrivit căruia instituția este pregătită să ia toate măsurile pentru a proteja euro.

Ulterior, cotațiile au revenit pe creștere, iar în jurul orei 13:00, euro era schimbat pentru 4,6120 – 4,6140 lei.

Dobânzile practicate vineri dimineață de băncile comerciale pentru plasamentele cu scadență la o zi se situau la 4,82 – 5,29% pe an, ușor peste nivelurile din ziua precedentă, de 4,78% – 5,26% pe an.

Totodată, randamentele cu scadența la o săptămână au urcat de la 4,83 – 5,32% la 4,85 – 5,34% pe an.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul