Prima pagină » Economic » Decizia radicală luată de Deutsche Bank pentru împiedica o nouă criză financiară

Decizia radicală luată de Deutsche Bank pentru împiedica o nouă criză financiară

Decizia radicală luată de Deutsche Bank pentru împiedica o nouă criză financiară
Deutsche Bank a înghețat angajările la nivel global în condițiile în care John Cryan, CEO-ul băncii, vrea să facă reduceri de costuri și să crească încrederea investitorilor, potrivit unor surse citate de Bloomberg.

Într-un mesaj către șefii de divizii, creditorul din Frankfurt a spus că angajările vor fi sistate imediat, măsura fiind implementată la nivelul întregului grup.

Cryan, în vârstă de 55 de ani, încearcă să oprească prăbușirea acțiunilor băncii, după ce compania a pierdut aproape jumătate din valoarea de piață de la începutul anului, în condițiile îngrijorărilor legate de costurile legale.

Compania a fost pusă în dificulutate după amenda record primită în SUA, de 14 miliarde de dolari. Deși acțiunile băncii au crescut pe baza speculațiilor că un acord ar fi fost încheiat între bancă și justiția din SUA pentru o sumă aproape de jumătate din valoarea amenzii, vestea că șeful băncii nu a avut succes în cadrul negocierilor a dus la revenirea pe scădere.

Cryan a suspendat plata dividendelor, acordarea bonusurilor pentru executivii de top și a tăiat activele riscante, în timp ce a eliminat și aproximativ 9.000 de job-uri.

Acțiunile băncii au scăzut cu 2,5% , la 12,04 euro în Frankfurt.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai frumos sat din lume, sufocat de turiști. Ce pregătesc autoritățile?