Prima pagină » Economic » Facebook susține că aduce 200 de miliarde de dolari la economia mondială

Facebook susține că aduce 200 de miliarde de dolari la economia mondială

Facebook susține că aduce 200 de miliarde de dolari la economia mondială
Cu 1,35 miliarde de utilizatori, rețeaua socială Facebook Inc generează o activitate economică semnificativă în lumea reală, respectiv un impact economic 227 miliarde de dolari și 4,5 milioane de locuri de muncă în 2014, arată un nou studiu realizat de firma de consultanță Deloitte&Touche la comanda Facebook, transmite Reuters, conform Agerpres.

Raportul a analizat atât companiile care au o pagină de Facebook, cât și aplicațiile mobile și jocurile pe care utilizatorii de Facebook le joacă și, pe baza acestora, a măsurat activitatea economică. De asemenea, cercetarea ia în calcul cererea pentru dispozitive și servicii generată de Facebook. De exemplu, atunci când o companie își face publicitate pe Facebook, o parte din vânzările generate pot fi direct atribuite Facebook. Sau când consumatorii donează 100 milioane de dolari pentru cercetare în domeniul sclerozei laterale cu ocazia provocării Ice Bucket, mesajele publicitare de pe Facebook au jucat un rol crucial.

„Oamenii cred că tehnologia creează locuri de muncă în sectorul tech și distruge locuri de muncă în altă parte. Acest raport arată că lucrurile nu stau așa”, a declarat directorul de operațiuni de la Facebook, Sheryl Sandberg. Potrivit acesteia, Facebook ajută la crearea unui nou val de mici companii de la fashion la fitness. „Nu mai suntem într-o lume în care companiile mari pot crea locurile de muncă de care lumea are nevoie”, adaugă Sandberg.

Acest raport vine într-un moment în care multe industrii critică start-up-urile create pe bază de Internet, cum sunt serviciul de taxi Uber sau serviciul Airbnb, care oferă oamenilor posibilitatea de a închiria propriile case. Criticii susțin că aceste servicii ocolesc legislația și pun în pericol taxiurile și serviciile hoteliere tradiționale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Benjamin Netanyahu ordonă extinderea zonei tampon israeliene în sudul Libanului
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Trendul care luptă cu distragerile digitale