Prima pagină » Economic » INS confirmă CREȘTEREA ECONOMICĂ de 0,8% la semestru. Valoarea PIB a ajuns la 248,5 miliarde de lei

INS confirmă CREȘTEREA ECONOMICĂ de 0,8% la semestru. Valoarea PIB a ajuns la 248,5 miliarde de lei

INS confirmă CREȘTEREA ECONOMICĂ de 0,8% la semestru. Valoarea PIB a ajuns la 248,5 miliarde de lei
INS a confirmat joi estimările "semnal" privind creșterea economică, de 0,5% în al doilea trimestru față de primele trei luni și 0,8% la semestru, astfel că PIB a ajuns la jumătatea anului la 248,592 miliarde lei, susținut de creșterile din construcții și activități profesionale și de servicii.

INS a confirmat joi estimările „semnal” privind creșterea economică, de 0,5% în al doilea trimestru față de primele trei luni și 0,8% la semestru, astfel că PIB a ajuns la jumătatea anului la 248,592 miliarde lei, susținut de creșterile din construcții și activități profesionale și de servicii.

„Creșterea (de 0,8%, n.r.) a fost determinată, în mod semnificativ, de majorarea volumului de activitate și, în consecință, a valorii adăugate brute din activităti profesionale, științifice și tehnice; activități de servicii administrative și activități de servicii suport (+3,2%), construcții (+3,1%), activități de spectacole, culturale și recreative; reparații de produse de uz casnic și alte servicii (+2,7%) și informații și comunicații (+1,7%)”, se arată într-un comunicat al Institutului Național de Statistică (INS).

Consumul final total s-a majorat cu 0,7% în semestrul I 2012, comparativ cu perioada corespunzătoare din anul precedent, în special pe seama creșterii, cu 1,1%, a cheltuielii pentru consumul final a gospodăriilor populației.

Formarea brută de capital fix a înregistrat o creștere semnificativă, cu 14,1 puncte procentuale.

Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul al doilea a fost de 139,124 miliarde lei prețuri curente, în creștere în termeni reali cu 1,2% față de trimestrul II 2011.

Ramura „Activități profesionale, științifice și tehnice; activități de servicii administrative și activități de servicii suport” a înregistrat cea mai mare creștere a volumului de activitate (6,1%), urmată de construcții (5,2%) și de activitățile de spectacole, culturale și recreative; reparații de produse de uz casnic și alte servicii (3,8%). Creșteri ușoare ale volumului de activitate s-au mai înregistrat în activitățile de informații și comunicații (1,9%), tranzacții imobiliare (1,3%) și industrie (0,5%).

Reduceri ale volumului de activitate s-au înregistrat în administrație publică și apărare; asigurări sociale din sistemul public; învățământ; sănătate și asistență socială (1,9%), agricultură, silvicultură și pescuit (1,6%), intermedieri financiare și asigurări (0,9%) și comerț cu amănuntul și ridicata; repararea autovehiculelor și motocicletelor; transport și depozitare; hoteluri și restaurante (0,2%).

Ca o consecință a evoluției pozitive înregistrate pe ansamblul economiei, s-a majorat volumul impozitelor pe produs colectate la bugetul de stat, impozitele nete pe produs înregistrând o creștere cu 3,8%.

Din punctul de vedere al utilizării Produsului Intern Brut, în trimestrul II 2012 cererea internă a crescut cu 0,9 procente, comparativ cu același trimestru din anul 2011, în special ca urmare a creșterii semnificative a formării brute de capital fix, cu 15,2%. Consumul final total s-a majorat cu 1,1%, în special ca urmare a creșterii volumului cheltuielilor pentru consumul final al gospodăriilor populației (+1,6%). Cheltuiala pentru consumul final al administrațiilor publice s-a redus cu 1%.

Un efect ușor pozitiv asupra PIB l-a avut evoluția exportului net ca urmare a creșterii mai accentuate a volumului exporturilor de bunuri și servicii (0,7%) comparativ cu cea a volumului importurilor (0,2%).

Produsul Intern Brut – date ajustate sezonier – estimat pentru trimestrul II 2012 a fost de 150,266 miliarde lei prețuri curente, în creștere în termeni reali cu 0,5% față de trimestrul I 2012.

Datele anunțate joi de INS reprezintă varianta provizorie a indicatorilor, care confirmă estimările „semnal” anunțate la 14 august.

Creșterea din aprilie-iunie vine după două trimestre consecutive de scădere, iar pentru ca economia să iasă din recesiune tehnică este nevoie de o evoluție pozitivă și pentru iulie-septembrie.

Prin rectificarea bugetară din august, PIB a fost stabilit în termeni nominali la 607 miliarde lei, după majorarea ratei inflației de la 3% la 3,5%, a creșterii cursului mediu de schimb de la 4,21 la 4,45 leu/ euro și a revizuirii PIB din anii 2010 și 2011.

La mijlocul lunii august, șeful misiunii FMI în România a anunțat că instituția financiară a revizuit semnificativ prognoza de creștere economică a României pentru acest an, de la 1,5% la 0,9%. Guvernul prognozează un avans al PIB de 1,2% în acest an, în scădere de la 1,5%, proiecția inițială.

Anul trecut Produsul Intern Brut a crescut cu 2,5%, susținut în principal de evoluția din agricultură, cu un plus de 11,3%, și industrie, domeniu care a înregistrat un avans de 5%.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Oamenii ar avea puteri de vindecare ascunse, sugerează un studiu