Prima pagină » Economic » Inspectorii străini sosiți la Atena au respins o parte din măsurile de austeritate propuse de Grecia

Inspectorii străini sosiți la Atena au respins o parte din măsurile de austeritate propuse de Grecia

Inspectorii străini sosiți la Atena au respins o parte din măsurile de austeritate propuse de Grecia
Inspectorii Comisie Europene (CE), Fondului Monetar Internațional (FMI) și Băncii Centrale Europene (BCE) aflați la Atena au respins o parte din măsurile suplimentare de austeritate propuse de guvernul elen pentru a satisface condițiile impuse de creditorii externi.

Inspectorii Comisie Europene (CE), Fondului Monetar Internațional (FMI) și Băncii Centrale Europene (BCE) aflați la Atena au respins o parte din măsurile suplimentare de austeritate propuse de guvernul elen pentru a satisface condițiile impuse de creditorii externi, informează Mediafax, citând Wall Street Journal.

Oficialii străini au considerat inadecvate unele măsuri de reducere a cheltuielilor și creștere a veniturilor în valoare totală de 2 miliarde euro, din pachetul total de 13,5 miliarde euro necesar pentru ca Grecia să obțină următoarea tranșă din finanțarea internațională, au declarat mai mulți oficiali eleni, potrivit WSJ.com.

Guvernul elen trebuie să găsească măsuri suplimentare de austeritate de 13,5 miliarde euro pentru următorii doi ani, acceptate de creditorii externi, pentru a primi următoarea tranșă, de 31,5 miliarde euro, din programul de finanțare de 173 miliarde euro aflat în derulare.

Instituțiile financiare internaționale consideră că noile tăieri sunt necesare pentru ca Grecia să-și respecte angajamentele fiscale asumate în acordul de finanțare externă.

Liderii celor trei partide de guvernare se vor întâlni din nou miercuri pentru a încerca să ajungă la un compromis.

Fotis Kouvelis, președintele partidului Stânga Democratică, cea mai mică formațiune din coaliție, a declarat după întâlnirea de duminică de la Cabinetul premierul Antonis Samaras că politicienii nu au luat nicio decizie, iar grecii au ajuns la capătul răbdării în privința măsurilor de austeritate.

Anterior, ministrul elen al Finanțelor și oficialii CE, FMI și BCE s-au întâlnit pentru a discuta noile măsuri. Oficialii ieșiți la declarații au spus că discuțiile au fost „pozitive”.

„A fost o întâlnire bună”, a afirmat Poul Thomsen, șeful misiunii FMI în Grecia.

Însă atât oficialii străini, cât și reprezentanții ministerului elen al Finanțelor, au subliniat că discuțiile vor dura cel mai probabil câteva săptămâni.

„Suntem abia la început. Troica va sta aici ceva timp”, a afirmat un oficial elen, potrivit WSJ.com.

În weekend, zeci de mii de protestatari au mărșăluit pe străzile orașului Salonic, prima manifestație majoră din această toamnă împotriva noilor măsuri de austeritate, care vor reduce din nou pensiile și salariile din sistemul public, precum și bugetul alocat de stat sănătății și prestațiilor sociale. Potrivit Poliției, aproximativ 30.000-35.000 de protestatari au luat parte la marșurile convocate de sindicate și organizații de stânga.

Raportul misiunii inspectorilor străini reprezintă un prim pas major în procesul de aprobare a următoarei tranșe din finanțarea externă către Grecia. Raportul va fi gata probabil până la începutul lunii viitoare, la timp pentru ședința miniștrilor Finanțelor din zona euro din 8 octombrie.

Dacă raportul va fi pozitiv, Grecia va primi cel mai probabil tranșa de 31,5 miliarde euro, cea mai mare parte din bani fiind destinată recapitalizării băncilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Mitul medieval care ascunde una dintre cele mai profunde teorii despre sufletul uman