Prima pagină » Economic » Într-un ORAȘ din România, chiria a crescut cu 6% la garsoniere, dar a scăzut cu 7% la apartamentele cu trei camere

Într-un ORAȘ din România, chiria a crescut cu 6% la garsoniere, dar a scăzut cu 7% la apartamentele cu trei camere

Chirie / Foto caracter ilustrativ. Sursa foto: Profimedia

Chiriile au crescut în tandem cu prețurile pentru locuințe. Cererea de locuințe pentru studenți începe să crească. 

Prețurile solicitate au crescut cu 12% în luna mai 2024, în comparație cu luna mai 2023. Chiria medie a ajuns la 406 euro.

În București au crescut chiriile pentru garsoniere.  Locuințele din Sectoarele 1 (cu tariful mediu de 739 euro)  și 2 (457 euro) ale Capitalei depășesc nivelul prețurilor din Cluj, fiind cele mai scumpe zone pentru chiriași din țară.

Chiria la o garsonieră a ajuns să coste 349 euro, cu 15% mai mult, iar la un apartament cu 2 camere costă 540 euro, cu 10% mai mult. Pentru un apartament cu 3 camere, chiria costă cu 14%, ajungând la 748 euro.

Craiova a suferit cel mai mare grad de creștere al chiriilor  de la un an la altul, de 28%.  Cea mai mare creștere a fost de 6% în Cluj Napoca, la garsoniere. Cea mai mare scădere la apartamentele cu 3 camere, de 7%, a fost tot în Cluj Napoca. La Sibiu, prețurile au stagnat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman