Prima pagină » Economic » Investigație Consiliul Concurenței: Comisioanele interbancare aplicate în România la carduri, cele mai mari din Europa

Investigație Consiliul Concurenței: Comisioanele interbancare aplicate în România la carduri, cele mai mari din Europa

Investigație Consiliul Concurenței: Comisioanele interbancare aplicate în România la carduri, cele mai mari din Europa
Comisioanele interbancare aplicate în România la tranzacțiile cu carduri în sistemele VISA și MasterCard sunt printre cele mai mari din Europa, reiese dintr-o investigație sectorială desfășurată de Consiliul Concurenței pe piața serviciilor de plăți bancare, a anunțat joi instituția

Comisioanele interbancare aplicate în România la tranzacțiile cu carduri în sistemele VISA și MasterCard sunt printre cele mai mari din Europa, reiese dintr-o investigație sectorială desfășurată de Consiliul Concurenței pe piața serviciilor de plăți bancare, a anunțat joi instituția, potrivit Mediafax.

Astfel, în România, comisionul interbancar în sistemele VISA și MasterCard este de 1% și respectiv 1,2%, în timp ce în țări ca Belgia, Franța, Italia Suedia, Olanda, Ungaria, Letonia sau Marea Britanie nivelul comisionului nu depășește 0,8% (pentru cardurile de debit cu chip).

Declanșată de Consiliul Concurenței în 2011, investigația sectorială pe piața serviciilor de plăți bancare a urmărit patru direcții principale: modul de determinare a comisioanelor interbancare pe piața cardurilor de plată; modul de determinare a nivelului comisioanelor și taxelor plătite de comercianți către banca acceptantă (care deține POS-ul aflat la comerciant) pentru serviciile prestate în cazul tranzacțiilor cu carduri; profitabilitatea sectorului cardurilor de plată și gradul de concentrare a pieței serviciilor de plată cu carduri.

În cadrul acestei investigații sectoriale au fost solicitate informații de la 28 bănci membre Visa/MasterCard, 22 agenți economici cu obiect de activitate în diverse domenii (hipermarketuri, supermarketuri, agenții de turism, restaurante), organizațiile Visa Europe și MasterCard.

Comisioanele interbancare sunt plățile realizate între băncile acceptante și băncile emitente pentru tranzacțiile care presupun utilizarea cardurilor de plată.

În cazul tranzacțiilor la POS, comisionul interbancar este plătit de banca acceptantă (care deține POS-ul aflat la comerciant) către banca emitentă a cardului și este suportat de către comerciant și, indirect, de către consumatori.

În conformitate cu regulile Visa și MasterCard, până în 2011, comisioanele interbancare erau stabilite de băncile membre ale celor două organizații și erau de 1%.

Începând cu 2012, nivelul comisionului interbancar aplicabil tranzacțiilor efectuate în România cu carduri emise sub sigla MasterCard este stabilit de MasterCard și aplicat de băncile membre.

Astfel, comisionul interbancar în sistem MasterCard aplicabil în România (pentru cardul de debit cu chip) a crescut la 1,2%, nivel similar cu cel aplicabil în Grecia, în timp ce în țări ca Belgia, Franța, Italia Suedia, Olanda, Ungaria, Letonia, Marea Britanie nivelul comisionului este între 0,5% și 1%. În Polonia, comisionul interbancar aplicabil de MasterCard este de 1,4%.

În ceea ce privește sistemul VISA, comisionul interbancar aplicabil în România, se stabilește în continuare de băncile membre din România și a rămas la același nivel de 1%.

Analiza realizată de Consiliul Concurenței arată că nivelul mediu al comisioanelor achitate de comercianți către băncile acceptante este 1,78% și 2,4% din valoarea tranzacției. Astfel, comisionul interbancar perceput de băncile din sistemul Visa și MasterCard influențează, într-o proporție însemnată, nivelul comisioanelor de servicii percepute comercianților și, implicit, prețurile finale ale produselor și serviciilor.

Analiza profitabilității efectuată de Consiliul Concurenței arată că rata medie a profitului înregistrată în activitatea de emitere de carduri, în perioada 2009-2011, a fost între 62,1% și 101,1%, pentru jumătate din băncile intervievate.

Totodată, studiul relevă că veniturile încasate de băncile emitente din comisioanele interbancare reprezintă între 8,1% și 11,2% din totalul veniturilor din activitatea de emitere carduri.

În condițiile în care din veniturile totale au fost extrase veniturile din comisioanele interbancare, peste 50% dintre băncile intervievate au înregistrat o profitabilitate între 49,0% și 79,0%. Ca urmare, activitatea de emitere a cardurilor rămâne profitabilă, pentru un număr semnificativ de emitenți, chiar și în absența comisionului interbancar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”