Prima pagină » Economic » Liderii coaliției de guvernământ din Grecia au aprobat economii de circa 10 miliarde de euro

Liderii coaliției de guvernământ din Grecia au aprobat economii de circa 10 miliarde de euro

Liderii coaliției de guvernământ din Grecia au aprobat economii de circa 10 miliarde de euro
Liderii celor trei partide membre ale coaliției de guvernământ din Grecia au aprobat economii de circa 10 miliarde euro, din totalul de 11,5 miliarde euro necesar pentru continuarea ajutorului financiar extern, și se vor întâlni luni pentru noi discuții.

Liderii celor trei partide membre ale coaliției de guvernământ din Grecia au aprobat economii de circa 10 miliarde euro, din totalul de 11,5 miliarde euro necesar pentru continuarea ajutorului financiar extern, și se vor întâlni luni pentru noi discuții, informează Mediafax, citând Kathimerini.

Creditorii internaționali cer Greciei economii de aproximativ 11,5 miliarde de euro în următorii doi ani, parte a celui de-al doilea pachet de ajutor financiar acordat țării.

Noile economii ating mai multe domenii sensibile politic, precum reducerea pensiilor, beneficiilor, cheltuielilor de sănătate și posibil noi tăieri de salarii pentru angajații publici.

Posibilitatea extinderii vârstei de pensionare de la 65 la 67 de ani este, de asemenea, analizată. Adoptarea acestei măsuri ar economisi peste 1 miliard de euro pe an.

Cei trei lideri politici, premierul Antonis Samaras, șeful PASOK, Evangelos Venizelos, și președintele Stângii Democrate, Fotis Kouvelis, au rezerve referitor la sursa economiilor de 1,5 miliarde de euro ce trebuie încă identificate, potrivit Kathimerini.

Printre măsurile posibile se numără reducerea „salariilor speciale” din sectorul public, plătite în cea mai mare parte forțelor de securitate. Samaras nu ar vrea scăderea acestor salarii, care ar economisi doar 200 de milioane de euro pe an. Surse apropiate situației afirmă că Venizelos vrea evitarea unei reduceri puternice a pensiilor.

Ministrul de Finanțe, Yannis Stournaras, a informat reprezentanții creditorilor internaționali asupra măsurilor decise și a sugerat că unele propuneri ar putea fi aplicate chiar din acest an. Potrivit unor surse citate de cotidianul elen, reprezentanții creditorilor au afirmat că în acest an nu vor fi necesare măsuri de austeritate suplimentare față de cele convenite.

Recomandarea video

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Analizele ADN arată cine ar fi fost ultimul șaman siberian