Prima pagină » Economic » Ministerul Muncii anunță că va distribui tichete sociale în valoare de 2.000 lei. Care sunt CATEGORIILE vizate

Ministerul Muncii anunță că va distribui tichete sociale în valoare de 2.000 lei. Care sunt CATEGORIILE vizate

Ministerul Muncii anunță că va distribui tichete sociale în valoare de 2.000 lei. Care sunt CATEGORIILE vizate

Potrivit celui mai nou ordin comun al Ministerului Muncii și Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, tichetele sociale în valoare de 2.000 de lei vor fi acordate pe o perioadă de patru ani.

Programul este finanţat prin Programul Incluziune şi Demnitate Socială 2021-2027 şi are un buget total de de 119.239.200 de lei (24 milioane euro).

Ce categorii vor primi tichete sociale?

Sursa Foto: Shutterstock

Sursa Foto: Shutterstock

Vor beneficia de aceste tichete mamele cu venit minim, mamele cu dizabilităţi, mamele în situaţii critice (calamităţi, violenţă domestică etc.), mamele fără acte de identitate, mamele minore şi mamele care provin din zone de conflict.

Ordinul vizează categorii vulnerabile, precum femeile care au născut începând din data de 12 aprilie 2024. Tichetele vor fi în valoare de 2.000 de lei și sunt menite  pentru achiziționarea de produse destinate îngrijirii nou-născutului, informează Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale.

Acestea vor fi distribuite de autorităţile locale, cu un termen de 90 de zile pentru ridicarea acestora. Dacă copilul nu mai beneficiază temporar sau permanent de ocrotirea mamei în primele 3 luni de la naşterea sa, tichetele sociale pe suport electronic vor fi acordate reprezentanților legali – tatăl copilului sau altă persoană desemnată ca tutore legal.

La ce vor fi folosite tichetele sociale?

Ministerul Muncii a declarat că tichetele sociale vor fi pe suport electronic pentru mamele defavorizate:

„Procedura de distribuire a tichetelor sociale pe suport electronic pentru mamele cu nou-născuţi defavorizate, precum şi mecanismul de implementare aferent, prevăzute în Ordinul comun al miniştrilor Muncii şi Solidarităţii Sociale, respectiv Investiţiilor şi Proiectelor Europene şi al Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, devin aplicabile odată cu publicarea în Monitorul Oficial nr. 763 din 5 august 2024. Astfel, femeile care fac parte dintr-o categorie vulnerabilă şi care au născut începând cu data de 12 aprilie 2024 pot beneficia de tichete sociale în valoare de 2.000 de lei care pot fi folosite pentru cumpărarea de produse destinate îngrijirii nou-născutului”, a anunţat MMSS printr-un comunicat.

Ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale, Simona Bucura Oprescu, a declarat că tichetele vor putea fi folosite pentru achiziționarea de scutece și articole vestimentare sau sanitare pentru nou-născuți.

„Sprijinul are drept scop achiziţionarea de către părinţi a unor produse specifice necesare îngrijirii nou-născutului (scutece, produse pentru toaleta nou-născutului, articole de vestimentaţie pentru nou-născut, articole sanitare şi medicale pentru cuplul mamă-nou-născut).Listele cu beneficiari sunt centralizate de Agenţia pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, prin agenţiile judeţene, şi transmise de Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale către Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene pentru efectuarea plăţii”.

Citește și: Cine sunt românii care vor PIERDE tichetele sociale! Legea a intrat în vigoare la 1 februarie 2024

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump vrea un arc de triumf la Washington, de aproape trei ori mai înalt decât cel din București
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cea mai nutritivă carne din lume este mai sănătoasă decât multe fructe și legume. Este la îndemâna oricui
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
Péter Magyar, „omul dificil” care îl provoacă pe Viktor Orbán în Ungaria, este controversat chiar și printre susținătorii săi
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Europenii și-au pierdut încrederea în SUA, iar unii le consideră chiar o amenințare