Prima pagină » Economic » Oficiul pentru Jocuri de Noroc cere firmelor de internet să blocheze accesul românilor la site-urile de jocuri de noroc nelicențiate în România

Oficiul pentru Jocuri de Noroc cere firmelor de internet să blocheze accesul românilor la site-urile de jocuri de noroc nelicențiate în România

Oficiul pentru Jocuri de Noroc cere firmelor de internet să blocheze accesul românilor la site-urile de jocuri de noroc nelicențiate în România
ONJN discută cu providerii de internet pentru a bloca accesul românilor la site-urile de pariuri sportive și jocuri de noroc online deținute de firmele care nu sunt autorizate în România.

ONJN discută cu providerii de internet pentru a bloca accesul românilor la site-urile de pariuri sportive și jocuri de noroc online deținute de firmele care nu sunt autorizate în România și nu plătesc fiscului taxa de 0,1% pe mâna jucată, a declarat președintele Oficiului, Odeta Nestor.

„Ne așteptăm să se autorizeze operatorii de jocuri online, mai ales că am reglementat zona providerilor de internet, și sper să reușim să tăiem accesul la site-urile neautorizate. Se va da posibilitatea jucătorului român să joace pe toate site-urile deținute de operatori înregistrați în România”, a spus șefa Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc.

Ea a arătat că se va elabora o listă neagră cu societățile care nu sunt autorizate în România, pe care o vor putea consulta atât providerii de internet, cât și jucătorii.

„E infracțiune și în acest moment să joci pe un site neautorizat în România”, susține Odeta Nestor.

Ea a arătat că monitorizarea operatorilor de pariuri și jocuri de noroc online se va face de către Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc prin servere oglindă montate de către firmele care vin la autorizare, cu acces la informații și chei de control.

Prin noua legislație, fiecare mână jucată online la jocuri de noroc se va impozita cu 0,1% din valoare, în timp ce la pariurile în cotă fixă online se va percepe o taxă de 16% din veniturile operatorului, dar nu mai puțin de 90.000 de euro.
Comisia Europeană a cerut în luna noiembrie mai multor state europene, printre care și România, să se asigure că reglementările naționale în materie de servicii de jocuri de noroc respectă libertățile fundamentale ale Tratatului privind funcționarea UE.

În cazul României, Belgiei, Ciprului, Republicii Cehe, Lituaniei și Poloniei, Executivul european a trimis o cerere oficială de informații privind legislația națională care „restricționează furnizarea de servicii de jocuri de noroc”.

Potrivit unui comunicat, CE este „preocupată” de compatibilitatea cu legislația UE a dispozițiilor naționale care condiționează furnizarea serviciilor de jocuri de noroc online de „prezența fizică în statul membru destinatar, stabilind o formă juridică specifică în baza legislației naționale, impunând obținerea unei aprobări prealabile din partea autorităților pentru orice modificări ale structurii acționariatului sau interzicând capitalul străin”.

Guvernul va adopta o ordonanță de urgență prin care se va stabili că nu vor mai fi impozitate veniturile obținute de către persoane fizice din jocuri de noroc tip slot-machine, videoloterie, pariuri în cotă fixă, jocuri de noroc on-line, jocuri caracteristice cazinourilor și cluburilor de poker.

În schimb, ONJN și Ministerul Finanțelor propun creșterea taxelor plătite de operatori, iar în urma noii modalități de impozitare se așteaptă la venituri suplimentare de 34 milioane lei, dublu față de suma înregistrată anul trecut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
Președintele Iranului, scrisoare deschisă adresată poporului american: Relațiile dintre Teheran și SUA nu au fost inițial ostile
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Iranul a instalat o „barieră de taxare” în Strâmtoarea Ormuz. Doar anumite nave pot trece. Plata se face în moneda chineză
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte insecte poate mânca o broască într-o zi?