Prima pagină » Economic » Premierii țărilor UE din București vor semna un act comun pentru fonduri consistente UE în 2014-2020

Premierii țărilor UE din București vor semna un act comun pentru fonduri consistente UE în 2014-2020

Premierii țărilor UE din București vor semna un act comun pentru fonduri consistente UE în 2014-2020
Prim-miniștrii statelor UE prezenți la București pentru discuții privind alocările europene pentru 2014-2020 vor semna la finalul dezbaterii o Declarație comună în care vor insista pentru menținerea unui "nivel corespunzător" al finanțării, în scopul creșterii economice și creării locurilor de muncă.

Prim-miniștrii statelor UE prezenți la București pentru discuții privind alocările europene pentru 2014-2020 vor semna la finalul dezbaterii o Declarație comună în care vor insista pentru menținerea unui „nivel corespunzător” al finanțării, în scopul creșterii economice și creării locurilor de muncă, informează Mediafax.

Prin acest mesaj comun care se preconizează să fie agreat, statele membre ale grupului „Prietenii coeziunii” urmăresc susținerea unui nivel corepunzător de finanțare a politicii alocărilor, pentru garantarea răspunsului adecvat la nevoile specifice ale țărilor membre și regiunilor UE, se arată într-un document oficial al reuniunii.

„Se va evidenția că politica de coeziune este un instrument investițional care răspunde pe deplin atingerii obiectivului de creștere și crearea locurilor de muncă la nivelul UE”, se arată în document.

Premierii statelor membre UE prezenți la București vor pregăti astfel un demers comun, în perspectiva discuțiilor de la Consiliul European, din 28-29 iunie, unde va fi analizat cadrul financiar multianual al UE.

Guvernul român a anunțat anterior că la București se vor afla reprezentanți la nivel înalt din Bulgaria, Cehia, Cipru, Croația, Estonia, Grecia, Ungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Portugalia, Slovacia, Slovenia și Spania, precum și ai Comisiei Europene.

Președintele Comisiei Europene, José Manuel Barroso, are programate întâlniri cu președintele Traian Băsescu și premierul Victor Ponta și va participa la rândul său la conferința „Provocări și oportunități ale viitorului buget al Uniunii Europene”, de la București.

România este una dintre susținătoarele politicii de coeziune, care vizează menținerea politicilor prin care se alocă fonduri statelor mai puțin dezvoltate, pentru a ajunge la nivelul de dezvoltare al mediei UE.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
Cum arată Conchita Wurst, la 12 ani după Eurovision. 'Femeia cu barbă', de nerecunoscut! 😲
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Ilie Bolojan vs. Marcel Ciolacu - Administrația Prezidențială clarifică cine a propus reformularea cheie pentru miliardele din apărare
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta Laura Cosoi pentru plăcinta cu brânză dulce și foietaj: „Iese foarte bună”. E un desert simplu pe care vedeta îl prepară acasă
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Cine a fost primul matematician din istorie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Fenomenul El Niño va reveni între vara și toamna anului 2026, anunță experții