Prima pagină » Economic » Randamentul obligațiunilor Spaniei a urcat puternic joi, la aproape 6,9%

Randamentul obligațiunilor Spaniei a urcat puternic joi, la aproape 6,9%

Randamentul obligațiunilor Spaniei a urcat puternic joi, la aproape 6,9%
Randamentul obligațiunilor pe zece ani ale Spaniei a urcat puternic joi, după retrogradarea țării de către Moody's, la circa 6,9%, foarte aproape de pragul psihologic de 7% care a forțat țări precum Grecia să ceară ajutor financiar extern.

Randamentul obligațiunilor pe zece ani ale Spaniei a urcat puternic joi, după retrogradarea țării de către Moody’s, la circa 6,9%, foarte aproape de pragul psihologic de 7% care a forțat țări precum Grecia să ceară ajutor financiar extern, informează Mediafax.

Moody’s a retrogradat Spania cu trei trepte, la „Baa3”, la ultimul nivel din categoria recomandată pentru investiții, potrivit MarketWatch.

Randamentul obligațiunilor Spaniei pe zece ani a crescut de la 6,72% miercuri la 6,88%, stabilind un nou record de la intrarea țării în zona euro.

„Piețele financiare ne spun că nu sunt convinse de planul pentru bănci, iar următorul pas este că statul va trebui să cedeze, să capituleze și să ceară un împrumut pentru guvern. Pare destul de probabilă această evoluție și cred că se extinde, chiar în aceste momente, de la Spania la Italia”, a declarat James Stewart, analist la firma de cercetare AX amrkets, pentru Bloomberg.

Guvernul Spaniei a cerut la sfârșitul săptămânii trecute un ajutor de până la 100 de miliarde de euro pentru recapitalizarea sistemului bancar.

Obligațiunile Italiei au avansat cu 0,13 puncte, la 6,34%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
10 obiceiuri prin care putem încetini îmbătrânirea corpului nostru