Prima pagină » Știri externe » ABRAMOVICH neagă orice responsabilitate pentru fraudele fiscale de un miliard de lire sterline /„A fost solicitată permanent expertiză independentă”

ABRAMOVICH neagă orice responsabilitate pentru fraudele fiscale de un miliard de lire sterline /„A fost solicitată permanent expertiză independentă”

Avocații miliardarului ruso-israelian Roman Abramovich au negat orice responsabilitate directă în presupusele acte de evaziune fiscală din Marea Britanie, care, conform unei investigații a presei britanice, ating nivelul de un miliard de lire sterline (1,24 miliarde de dolari).

Oligarhul Roman Abramovich, cetățean rus și israelian, le-ar putea datora autorităților britanice taxe restante în valoare de aproximativ un miliard de lire sterline (1,24 de miliarde de dolari), potrivit documentelor fiscale analizate de Biroul pentru Jurnalism de Investigații, din care fac parte publicația The Guardian și postul de televiziune BBC.

Conform concluziilor ziariștilor britanici, miliardarul Roman Abramovich a aplicat o schemă complexă de investiții în zone offshore pentru a evita plata taxelor în Marea Britanie. Spre exemplu, în 2011, la un an după ce miliardarul Roman Abramovich își achiziționase un superiaht, Eclipse, nava figura ca fiind înregistrată în Insulele Virgine Britanice. Conform investigației, mutarea sediului fiscal al iahtului s-a înscris într-o schemă de inducere în eroare a autorităților de la Londra pentru evitarea plății taxelor. În cadrul schemei depistate de jurnaliștii de investigație, flota de iahturi a oligarhului rus era prezentată ca fiind în leasing operațional comercial, pentru evitarea taxelor de milioane de lire.

”A existat evaziune fiscală, este un faptă penală”, afirmă expertul italian Tommaso Di Tanno, citat de BBC.

Roman Abramovich, sancționat de Marea Britanie în martie 2022 din cauza legăturilor cu regimul Vladimir Putin, a cumpărat cinci iahturi de lux în ultimii 25 de ani care ar fi fost implicate în schema de fraudare fiscală. Printre iahturi se numără nava de 115 metri Pelorus, care i-a fost împrumutată fotbalistului John Terry de la clubul Chelsea pentru luna de miere, în 2007, și Eclipse, cu lungimea de 162,5 metri, care la un moment dat era cel mai mare iaht privat din lume și valora 700 de milioane de dolari.

Documentele depistate de jurnaliști relevă că cinci iahturi a fost închiriate unei companii din Cipru, Blue Ocean Yacht Management, care le-a transferat unor firme din Insulele Virgine Britanice. Aceste firme păreau independente, dar erau de fapt sub controlul lui Roman Abramovich.

Abramovich neagă orice responsabilitate directă

Roman Abramovich, care acum locuiește alternativ la Istanbul, Tel Aviv și în stațiunea rusă Soci, a transmis prin intermediul avocaților că nu are nicio responsabilitate directă. Avocații miliardarului au declarat că toate declarațiile fiscale au fost depuse după consultări cu experți independenți.

”A fost solicitată permanent expertiză independentă în materie fiscală și legală. Toate declarațiile au fost depuse în conformitate cu expertiza”, au transmis avocații miliardarului.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO Franța îl avertizează pe TRUMP din cauza ambițiilor anexării Groenlandei/ ”UE are instrumente de retorsiune”

ANALIZĂ Bloomberg: Germania nu va trece de una singură la limitarea IMIGRAȚIEI /Numeroase alte țări UE au înăsprit măsurile

VIDEO Președintele Fed ignoră cererile lui TRUMP și avertizează că ar putea menține politica monetară restrictivă /Powell: „Nu avem un parcurs prestabilit”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Împușcături la Casa Albă în timp ce Trump se afla înauntru. Suspectul a fost ucis
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Prosport.ro
FOTO. Două jucătoare se iubesc. Relația lor e pusă de un eveniment unde trebuie să fie adversare
Adevarul
Premierul tehnocrat, soluția de avarie pentru criza politică?
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Daniel Iordăchioaie, experiență de coșmar după ce a acceptat un avans de 10.000 de dolari: „M-am băgat de frică. Groapa era adâncă de doi metri, iar pământul era deasupra mea”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
Marea Piramidă din Giza are sistem anti-cutremur! Cum e posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Cum alege și organizează creierul informațiile pentru a interpreta ceea ce vedem?