Prima pagină » Știri externe » Alegeri prezidențiale în Afganistan. Secțiile de votare s-au deschis pentru primul tur

Alegeri prezidențiale în Afganistan. Secțiile de votare s-au deschis pentru primul tur

Alegeri prezidențiale în Afganistan. Secțiile de votare s-au deschis pentru primul tur
Secțiile de votare din Afganistan s-au deschis sâmbătă dimineață, la ora locală 07.00 (05.30, ora României), pentru primul tur al alegerilor prezidențiale, un scrutin plasat sub semnul securității din cauza amenințărilor insurgenților talibani, relatează AFP.

Secțiile de votare din Afganistan s-au deschis sâmbătă dimineață, la ora locală 07.00 (05.30, ora României), pentru primul tur al alegerilor prezidențiale, un scrutin plasat sub semnul securității din cauza amenințărilor insurgenților talibani, relatează AFP.

La Kabul, primii alegători sunt nevoiți să înfrunte ploaia pentru a ajunge la secțiile de votare și a-și oferi votul pentru succesorul președintelui în exercițiu Hamid Karzai.

Această primă trecere a puterii de la un președinte afgan democratic ales la un altul este considerată un test major pentru stabilitatea țării și soliditatea instituțiilor sale, în contextul în care retragerea forțelor NATO până la sfârșitul anului 2014 generează temeri în privința unei noi escaladări a violențelor.

Trei amenințări există în legătură cu acest scrutin, și anume posibilitatea producerii unor atacuri ale talibanilor, care au avertizat că îl vor perturba, teama de comitere de fraude și absenteismul la vot, care s-au remarcat în special la precedentele alegeri prezidențiale, din 2009.

Opt candidați s-au înscris în cursa prezidențială. Trei foști miniștri sunt considerați favoriți: Zalmai Rassoul, văzut drept candidatul președintelui în exercițiu, Ashraf Ghani, un cunoscut economist, și Abdullah Abdullah, un opozant care s-a clasat pe poziția a doua la alegerile prezidențiale din 2009.

Rezultatele preliminare ale primului tur nu vor fi cunoscute înainte de 24 aprilie. Al doilea tur ar putea avea loc la 28 mai.

Hamid Karzai este singurul politician care a condus Afganistanul, o țară săracă de aproximativ 28 de milioane de locuitori, după înlăturarea talibanilor de la putere în 2001. Constituția îi interzice să candideze pentru un al treilea mandat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Fenomene meteo foarte periculoase în Capitală. Bucureștenii, sfătuiți să evite deplasările în aceste zile, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Șoferii care au parcat pe trotuar s-au trezit cu roțile blocate. Primăria a postat imaginile pe TikTok
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?